بیوگرافی دارن آرونوفسکی ، کارگردان قوی سیاه و مرثیه ای برای یک رویا

-دارن آرونوفسکی : متولد ۱۲ فوریه , ۱۹۶۹ در نیویورک

آرونوفسکی

دارن آرونوفسکی در ۱۲ فوریه ۱۹۶۹ در نیویورک آمریکا و منطقه بروکلین بدنیا آمد ، ارنوفسکی از بچه گی عاشق هنر بود ، پدر و مادر او را همیشه به مراسم تئاتر شهر می بردند و دارن کم کم به تئاتر و سینما علاقه مند شد ، خواهر او پتی در مدرسه حرفه ای در رشته رقص باله حضور داشت و شاید همین عامل باعث شد که دارن سال ها بعد فیلم « قوی سیاه » را بسازد.

دارن از بچگی در محیطی یهودی بزرگ شد ولی خوده دارن خود را پیرو یهودیت نمی داند ، او در رابطه با اعتقادات روحانی خود می گوید که : من یقینا ایمان دارم. قسمت عظیمی از اعتقادات من در فیلم « سرچشمه » دیده می شود.

دارن آرونوفسکی ابتدا رشته زیست شناسی می خواند و به مطالعه کشورهای مختلف می پرداخت اما بعد تغییر رشته داده و تحصیلات خود را در دانشگاه هاروارد و انستیتوی فیلمسازی آمریکا با دو رشته فیلم سازی زنده و نظریه فیلم پویانمایی به اتمام رساند ، همانجا بود که او با « متیو لیباتیک » آشنا شد و همکاری مکرری با او داشت و بهمراه او جوایز متعددی بعد از عرضه فیلمِ پایان‌نامه اش به نام « جاروکردن سوپرمارکت Supermarket Sweep » با حضور شان گالت بدست آورد و همان فیلم زمینه حضور او در دور نهایی جشنواره ملی جوایز آکادمی دانش آموزان را فراهم کرد.

آرونوفسکی تحت تاثیر کارگردانان بزرگی نظیر: آکیرا کوروساوا، رومن پولانسکی، تری گیلیام، شینیا تسوکاموتو، هوبرت سلبی جونیور ، اسپایک لی، و جیم جارموش قرار دارد و سعی کرده است در فیلم های خود از این کارگردانان الگو بگیرد.

دارن خیلی علاقه مند به محیط زیست می باشد و فعالیت های زیست محیطی زیادی دارد و جایزه انسان دوستی را از ایالت متحده امریکا دریافت کرده است.

زندگی حرفه ای دارن آرونوفسکی
ارنوفسکی در دوران دانشجویی یک فیلم دیگر در سال ۱۹۹۳ با نام « Protozoa » ساخت که در مورد ۳ نفر معتاد به تماشای تلویزیون است. این فیلم هیچ وقت برای فروش منتشر نشد.

ndqKzOmIvlpi1oNsLHNoIDjSP0iآرونوفسکی پس از ۵ سال در سال ۱۹۹۷ فیلم « پی Pi » را استارت زد ،دارن آینده خوبی در ساخت این فیلم می دید ولی پشتوانه مالی خیلی کمی در اختیار داشت به همین خاطر به خانواده و اقوام قول داد که با قرض دادن پول با او و ساختن این فیلم ، با فروش مناسب این فیلم پول آن ها را با سود مناسب به آنها برگرداند ، او با ذخیره مبلغ ۶۰۰هزار دلاری و خرید سخت افزار و نرم افزار و قطعات دیجیتالی مورد نیاز برای ساخت این فیلم این ریسک بزرگ در زندگی خود انجام داد و توانست پس از اکران فروش سراسری ۳ میلیون کند. می توان گفت این بزرگترین تصمیم زندگی او بود که با موفقیت همراه بود.

فیلم پی داستان زندگی ماکسیمیلیان کوهن، ریاضی‌دانی نابغه، است که سعی دارد با علم ریاضی، ماهیت خدا را کشف کند. او برای این کار نظریه‌هایی را هم ارائه می‌کند. کوهن دچار بیماری صرع است و گاه و بیگاه دچار تشنج‌های شدید عصبی و مغزی می‌شود.

پس از موفقیت فیلم پی ، انگیزه آرونوفسکی چند برابر شد و سرمایه بیشتری در اختیار داشت و توانست بازیگرهای بزرگترین بکار گیرد.

tuNnA8grpvvAex83mHme9zGm5BHفیلم بعدی « مرثیه ای برای یک رویا » ادامه موفقیت او بود ، این فیلم براساس رمان هوبرت سلبی جونیورمی باشد.

دارن با بودجه شخصی ۳.۵ میلیون دلاری و استفاده از بازیگرانی همچون آلن بارستین و جارد لتو و جنیفر کانلی در ۱ سال این فیلم را ساخت که در اکتبر ۲۰۰۰ اکران شد.

فیلم فروش جهانی نزدیک به ۷.۵ میلیون دلار داشت و اعبتار فراوانی را برای آرنوفسکی به همراه آورد ، موسیقی این فیلم از زیباترین موسیقی های تاریخ سینما می باشد.

آرنوفسکی آنقدر به موفقیت مرثیه ای برای یک رؤیا اهمیت می داد که از مارلون وایانس و جارلد لتو درخواست کرده بود که تا سی روز با کسی ارتباط جسمی نداشته باشند و در این سی روز از خوردن شکر و شیرینی و شکلات بپرهیزند تا بتوانند بهتر بازی کنند و حس نقش خود را به بهترین شکل به بیننده منتقل کنند.

دارن آرنوفسکی در سال ۱۹۹۸ در جشنواره ی بین المللی فیلم ساندنس، جایزه ی بهترین کارگردانی را کسب کرد. وی همچنین در همین سال، به عنوان فیلمنامه نویس، جوایز فیلم مستقل را دریافت کرد و به طور کلی نامزد ۵ جایزه بین المللی شد که توانست از این ۵ جایزه، ۲ جایزه را از آن خود کند.

دو فیلم پی و مرثیه ای برای یک رؤیا به کارگردانی آرونوفسکی برای اولین بار با استفاده ی بوجه ای کم و نیز مونتاژهای کوتاه ساخته شده اند. فیلم ها دارای کم کم ۶۰۰ تا ۷۰۰ کات هستند و معمولا به ۲۰۰۰ کات نیز میرسند.

این فیلم نیز مانند فیلم Pi واکنش های جهانی رو در پی داشت و بیشتر نقادان مطرح سینما این فیلم را یکی از بهترین فیلم های دنیای سینما معرفی کرده بوده اند.

3QXiW37KoNgBpgRmtuHQmP3buXoفیلم سوم او « چشمه » محصول ۲۰۰۶ می باشد ، با بازی هیو جکمن و راشل وایز . این فیلم از سه داستان تو در تو تشکیل شده‌است که در انتها به هم می‌پیوندند.

این فیلم از لحاظ درون مایه پیشرفت چشمگیری نسبت به فیلم “پی” داشت. آرونوفسکی شش سال از عمرش را صرف ساخت این فیلم کرد.

2PqmOaq7mGbpsCrUatspkPDooenفیلم بعدی آرونوفسکی متفاوت با دیگر فیلم های او بود ، فیلم « کشتی گیر » محصول ۲۰۰۸ یک فیلم “ضد ایرانی” بود و در بسیاری از روزنامه ها و وب سایت های ایران مورد بحث قرار گرفت، چرا که در صحنه ای که “میکی روک” در رینگ در حال مبارزه با یکی از کشتی گیران است، چوب پرچم ایران را به دو نیم تقسیم می کند و پرچم ایران را بر زمین می کوبد. به خاطر همین موضوع، روزنامه ها و سایت های ایرانی به شدت از این صحنه انتقاد کردند.

این فیلم در کمال ناباوری ، جایزه شیر طلایی شصت و پنجمین جشنواره فیلم ونیز را کسب کرده است.

موفقیت های آرونوفسکی توقف ناپذیر بود و این موفقیت با پنجمین فیلم بلند او یعنی « قوی سیاه » محصول ۲۰۱۰ ، دوچندان شد.

فیلمی روان‌شناسانه محصول ۲۰۱۰ آمریکا با نقش‌آفرینی ناتالی پورتمن و میلا کونیس .

این فیلم به دوره‌ای از زندگی یک بالرین می‌پردازد که در باله نیویورک تحت فشارهای سخت بیرونی و درونی قرار گرفته است.

ناتالی پورتمن در این فیلم برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شد ، او برای بازی در این فیلم بیش از یک سال به طور شبانه‌روزی به تمرین باله پرداخته است.

9aipydFnWTBSyFBxM46rVor7FZفیلم قوی سیاه با ۱۲ نامزدی در رشته‌های گوناگون از جمله بهترین کارگردان سال برای دارن آرونوفسکی، بهترین بازیگر زن نقش اول (ناتالی پورتمن) و بهترین بازیگر زن نقش مکمل (میلا کونیس)، در صدر فهرست نامزدهای جوایز انجمن منتقدین سینمایی رسانه‌های آمریکا (BFCA) قرار گرفت که بیشترین تعداد نامزدی جوایز برای یک فیلم در تاریخ اهدای جوایز این انجمن به‌شمار می‌رود.

این فیلم در مجموع نامزد ۱۱۲ جایزه ی مختلف از جشنواره های متفاوت شده و ۴۷ بار دیگر هم موفق شده در جشنواره ای مختلف جوایزی رابه خود اختصاص بدهد که از مهمترین آنها می توان به جایزه ی بهترین بازیگر نقش اول زن در جشنواره ی بفتا (۲۰۱۱) و آکادمی اسکار (۲۰۱۱) اشاره کرد.

apWmZRr03vLIR3Q5oBff4KAySDsششمین فیلم بلند دارن فیلم « نوح » محصول ۲۰۱۴ می باشد و با بازیگری راسل کرو می باشد.

سپردن صندلی کارگردانی « نوح » به دارن آرونفسکی که از او به عنوان فیلمسازی با ذهنیت مستقل نام برده می شود، ریسک بسیار بزرگی بود که بسیاری از کارشناسان درباره عواقب آن تردید داشتند.

پروژه « نوح » قرار بود به واقع یک پروژه پر هزینه باشد و کمپانی پارامونت نیز حساب ویژه ای بر روی فروش فیلم باز کرده بود. با اینحال این موضوع باعث نشده تا « نوح » آرونفسکی به اثری کاملاً استودیویی مبدل شود.

فیلم نوح با چنین حواشی پر رنگی در چند روز مانده به اکران مواجه شود. البته پروژه « نوح » از همان اولین روزهای انتشار اخبار ساخت، در صدر اخبار خبرگزاری ها قرار گرفت و با اینکه این پروژه تقریباً در سکوت کامل خبری در حال ساخته شدن بود، اما معمولا از گوشه و کنار ، تصاویری (مخصوصاً از کشتی معروف ) منتشر می شد.

با اینحال حدود یک ماه مانده به اکران فیلم، ناگهان موج مخالفت شخصیت های مذهبی علیه فیلم شدت گرفت و این قضیه به حدی جدی شد که برخی از کشورها اکران فیلم « نوح » را تحریم کردند.

اما مشکل اصلی « نوح » نه تحریم برخی از کشورها برای اکران فیلم، بلکه مخالفت های غیر رسمی پاپ مسیحیان بود که این یکی واقعاً یک زنگ خطر بزرگ برای گیشه محسوب می شد. به همین جهت پارامونت به سرعت دست به کار شد و سعی کرد با وساطت افراد پر نفوذ، تائید پاپ را بدست بیاورد و حتی از راسل کرو که در نقش نوح پیامبر در این فیلم ایفای نقش کرده درخواست کرد تا به ملاقات پاپ برود تا اختلافات احتمالی برطرف شود و پاپ هم چراغ سبز خودش را به فیلم نشان دهد. در نهایت هم تمامی این تلاش به نتیجه نسبی رسید.

زندگی شخصی
آرونوفسکی در سال ۲۰۰۵ با Rachel Weisz ازدواج کرد و در سال ۲۰۰۶ پسر آن ها به دنیا آمد. در سال ۲۰۱۰ این دو اعلام کردند که ماه ها است جدا از هم زندگی میکنند ولی روابط دوستانه ای دارند و میخواهند پسرشان را با هم در نیویورک بزرگ کنند. دارن آرونوفسکی با تهیه کننده کانادایی برنامه های تلویزیونی Brandi-Ann Milbradt در ۲۰۱۲ آشنا شد و از آن زمان با هم در ارتباط هستند.

آرونوفسکی
آرونوفسکی

جوایز مهم دارن آرونوفسکی
برنده شیر طلایی ونیز برای فیلم کشتی گیر ۲۰۰۸
برنده بهترین فیلم و بهترین کارگردانی جشنواره ایندپندنت برای فیلم قوی سیاه ۲۰۱۰

فیلم شناسی دارن آرونوفسکی
فیلم کوتاه ۱۹۹۱ Fortune Cookie (Short)
فیلم کوتاه ۱۹۹۱ Supermarket Sweep (Short)
فیلم کوتاه ۱۹۹۳ Protozoa (Short)
فیلم کوتاه ۱۹۹۴ No Time (Short)
فیلم پسران سرباز ۱۹۹۷ Soldier Boyz (Video Game) (video segments)
پی ۱۹۹۸ Pi
مرثیه یک رویا ۲۰۰۰ Requiem for a Dream
چشمه ۲۰۰۶ The Fountain
کشتی گیر ۲۰۰۸ The Wrestler
قوی سیاه ۲۰۱۰ Black Swan
نوح ۲۰۱۴ Noah

 

 
منابع : ویکی پدیا – وب سایت سکانس برتر – خاطرات سینما Cinema Diary
ویرایش و نشر : ایران ادیب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *