بیوگرافی دیوید لین ، از پل رودخانه کوای تا لورنس عربستان و دکتر ژیواگو

-دیوید لین : زاده ۲۵ مارس ۱۹۰۸ در کرویدون، ساری، انگلستان – درگذشته ۱۶ آوریل ۱۹۹۱ در لایم هاوس، لندن، انگلستان

دیوید لینسر دیوید لین متولد ۲۵ مارس ۱۹۰۸ در کرویدون، ساری بود. از ۱۹ سالگی کارش را در کارگاه‌های فیلمبرداری آغاز می‌کند. بعد از یک سال در ۱۹۲۸ با سمت دستیار فیلمبردار در “کمپانی گومون” استخدام می‌شود. چندی نیز به عنوان دستیار اتاق تدوین فعالیت می‌نماید تا اینکه در اواخر ۱۹۲۸ به مقام دستیار کارگردانی می‌رسد.

بعد از دو سال یعنی از ۱۹۳۰ به تدوین فیلم می‌پردازد. بالاخره اولین فیلمش را در ۱۹۴۲ با همکاری نوئل کاوارد کارگردانی می‌کند. البته این همکاری و اقتباس از نوشته‌های کاوارد در سه فیلم بعدی دیوید لین تکرار می‌شود. دیوید لین دو بار برنده جایزه اسکار می‌گردد. بار اول بخاطر فیلم “پل رودخانه کوای” (۱۹۵۷) و بار دوم بخاطر فیلم “لورنس عربستان” (۱۹۶۲). و سه فیلم آخرش نوشته “رابرت بولت” می‌باشد. سه فیلم از آثار “دیوید لین” در میان “صد فیلم پرفروش تاریخ سینمای بریتانیا” قرار دارند که این برای هر فیلمسازی غرورانگیز است.

اما بدون تردید فیلمی که دیوید لین و سبک فیلمسازی اش را به جهانیان نمایاند فیلم (پل رودخانه کوای) در سال ۱۹۵۷ بود. نمونهٔ یک فیلم اکشن کلاسیک. بدون اغراق در نشان دادن خشونت‌ها. با هنرنمایی الک گینس، جک هاوکینز و آندره مورل. داستان اسارت سربازان انگلیسی به دست ژاپنی‌ها و مقاومت حماسه‌ای افسران آن‌ها در بابر زورگویی‌های افسران ژاپنی. این فیلم هفت جایزهٔ اسکار از جمله بهترین کارگردانی برای دیوید لین را از آن خودکرد و در رقابتی سخت با فیلم دوازده مرد خشمگین ساختهٔ سیدنی لومت اسکار بهترین فیلم را برد.

این فیلم که داستانی در ارتباط با جنگ جهانی دوم دارد در سال ۱۹۵۷ بر پایه رمان «پلی بر روی رودخانه کوای» اثر پیر بول ساخته‌شده است.پل رودخانه کوای اثری داستانی است، اما در بخشی از آن، تصاویری از vtpr6tsheu35rf6qtdw3yjr9edgاحداث راه‌آهن برمه در سال‌های ۱۹۴۲-۴۳ به‌کار گرفته شده‌است.در سال ۱۹۹۷ این فیلم به عنوان اثری فرهنگی، تاریخی، یا دارای اهمیت هنری شناخته شد و برای ثبت و نگهداری در دفتر فهرست فیلم ملی کتابخانه ملی کنگره آمریکا برگزیده شد.

پنج سال سکوت دیوید لین سرانجام در سال ۱۹۶۲ با فیلم لورنس عربستان شکسته شد. دیوید لین در این فیلم از بازیگران با تجربهٔ پل رودخانهٔ کوای بهره برد. از آنجایی که سبک این فیلم با دیگر فیلم‌های حماسی نظیر بن هور ساختهٔ ویلیام وایلر تفاوت داشت لین تصمیم گرفت نقش اول فیلم را به یک بازیگر گمنام تئاتر یعنی پیتر اوتول بسپارد. این فیلم به تجربه‌های لورنس در عربستان در زمان جنگ جهانی اول می‌پردازد.

دیوید لینجامپ کات معروف فیلم در اواسط آن، فیلمبرداری فوق‌العادهٔ فردی یانگ و بازی‌های خوب آنتونی کویین، جک هاوکینز و البته پیتر اوتول که هنوز هم او را با نقش “کلنل توماس لورنس” می‌شناسند و موسیقی حماسی فیلم ساختهٔ موریس ژار فرانسوی از نکات برجستهٔ فیلم بود. این فیلم هم هفت جایزهٔ اسکار از جمله بهترین کارگردانی را نصیب خود کرد.

صحنهٔ تفکر لورنس در بیابان و صحنه‌ای که دوربین سعی می‌کند سواری را به صورت یک لکهٔ سیاه نشان دهد، بعدها الهام بخش کارگردانان حماسه ساز بخصوص فیلم‌های حماسی بیابانی شد. دیوید لین پس از لارنس عربستان از بیم کلیشه‌ای شدن از فیلم‌های اکشن فاصله گرفت.

در سال ۱۹۶۵ تصمیم گرفت فیلم عاشقانهٔ (دکتر ژیواگو) را بسازد.فیلم به ظاهر داستان زندگی پزشکی شاعر به نام یوری ژیواگو اما در واقع آینه‌ای از جامعه روسیه در نیمه اول قرن بیستم است. مصائبی که ژیواگو دچار آن می‌شود، درد و رنجی است که طبقه متوسط روسیه در دوران زمامداری استالین وپس از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ به آن مبتلا می‌گردد. موسیقی روان این فیلم ساختهٔ موریس ژار و بازی بی نظیر جولی کریستی از نکات برجستهٔ فیلم بود.

عمر شریف بعد از خواندن رمان دکتر ژیواگو، ایتدا می‌خواست نقش پاشا را بازی کند، ولی بعد دیوید لین نقش اصلی را به او سپرد.دیوید لین، ساخت دکتر ژیواگو را پذیرفت، چون بعد از کارگردانی یک محصول بسیار موفق مثل لورنس عربستان، می‌ترسید به عنوان سازنده فیلم‌های مردانه اکشن شناخته شود. پس سراغ یک پروژه احساسی اساسی رفت.

این فیلم تا سال ۱۹۹۴، در روسیه نمایش داده نشد.

lp1mn1sq9fisnovcyzonhkjjkrmدیگر اثر به یادماندنی دیوید لین فیلم (گذری به هند) بود که کارنامهٔ هنری او را تکمیل کرد. این فیلم نامزد چهر اسکار و برنده جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی شد.

زندگی شخصی دیوید لین
دیوید لین پنج مرتبه ازدواج کرد

ایزابل لین (۳۶-۱۹۳۰) طلاق
کی والش(۴۹-۱۹۴۰) طلاق
آن تاد” (۵۷-۱۹۴۹) طلاق
لیلا ماتکار (۱۹۶۰–۷۸; طلاق) اهل هندوستان
ساندرا هاتز(۱۹۸۱–۸۴; طلاق)
ساندرا کوک (۱۹۹۰–۹۱; مرگش)

فیلم شناسی و جوایز و افتخارات دیوید لین

کارگردانی
۱۹۴۲ بخاطر آن خدمت می‌کنیم
۱۹۴۴ این نسل خوشبخت
۱۹۴۵ روح خوشدل
برنده جایزه هوگو
۱۹۴۵ برخورد کوتاه
نامزد جایزه اسکار در رشته‌های بهترین فیلم‌نامه اقتباسی و بهترین کارگردانی
۱۹۴۶ آرزوهای بزرگ
mvrqfsejtol09tgteiksimokdgmنامزد جایزه اسکار در رشته‌های بهترین فیلم‌نامه اقتباسی و بهترین کارگردانی
۱۹۴۸ الیور توئیست (در ایران: یتیم)
برنده جایزه شیر طلایی
نامزد جایزه بفتا بهترین فیلم
۱۹۴۹ دوستان پرشور
۱۹۵۰ مادلین
۱۹۵۲ شکستن دیوار صوتی
برنده جایزه بفتا بهترین فیلم
۱۹۵۴ انتخاب اضطراری
برنده خرس طلایی
برنده جایزه بفتا بهترین فیلم
نامزد جایزه بفتا در رشته‌های بهترین نمایشنامه بریتانیایی و بهترین فیلم
۱۹۵۵ تابستان پرخاطره (تعطیلات در ونیز)
۱۹۵۷ پل رودخانه کوای
برنده جایزه اسکار در رشته‌های بهترین فیلم و بهترین کارگردانی
برنده جایزه بفتای بهترین فیلم
برنده جایزه گلدن گلوب در رشته‌های بهترین فیلم و بهترین کارگردانی
۱۹۶۲ لورنس عربستان
برنده جایزه اسکار در رشته‌های بهترین فیلم و بهترین کارگردانی
برنده جایزه گلدن گلوب در رشته‌های بهترین فیلم درام و بهترین کارگردانی
۱۹۶۵ دکتر ژیواگو
نامزد جایزه اسکار در رشته‌های بهترین فیلم و بهترین کارگردانی
y0s24g8wclcyospp9o127p8gtprنامزد جایزه بفتا بهترین فیلم
برنده جایزه گلدن گلوب در رشته‌های بهترین فیلم درام و بهترین کارگردانی
نامزد نخل طلایی
برنده جایزه دیوید دی دوناتلو بهترین فیلم خارجی زبان
۱۹۷۰ دختر رایان
۱۹۷۹ Lost and Found: The Story of Cook’s Anchor
۱۹۸۴ گذرگاهی به هندوستان

در مقام تدوینگر
فرانسوی بدون اشک (۱۹۳۹)
آخرین ماجراجویان (۱۹۳۷)
پیگمالیون (۱۹۳۸)
سرگرد باربارا (۱۹۴۱)

 

 

منابع : وبسایت سینما پرس – ویکی پدیا – imdb
ویرایش و نشر : ایران ادیب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *