بیوگرافی فرانک دارابونت ، کارگردان بهترین فیلم تاریخ سینما از نگاه کاربران سایت IMDB

-فرانک دارابونت – زادۀ ۲۸ ژانویه سال ۱۹۵۹ در یک اردوگاه پناهندگان در مونتبلیر، فرانسه

فرانک دارابونتفرانک دارابونت ۲۸ ژانویه سال ۱۹۵۲ در خانواده ای مجاری تبار در اردوگاه پناهندگان در مونت بیاقد فرانسه به دنیا آمد، خانواده او از مجارستان بعد از انقلاب ۱۹۵۶ میلادی فرار کرده بودند و پس از چند سال زندگی در مونت بیاقد در کودکی به همراه خانواده اش به آمریکا مهاجرت کرد.

فرانک دارابونت در سن بیست و سه سالگی فعالیت حرفه ای خود در سینما را با فیلمنامه نویسی آغاز کرد و فیلمنامه های بسیاری چون قاتل خیابان الم: جنگجویان مرده، حباب، مگس ۲ و فرانکنشتاین را به اضافه چند فیلمنامه تلویزیونی نوشت و همچنین در نوشتن فیلمنامه وثیقه به کارگردانی مایکل مان با وی و استوارت بیتی همکاری داشت.

فرانک دارابونت سپس چندین فیلم کوتاه که اکثر آن ها در ژانر وحشت بودند را ساخت. یکی از فیلم های وی دلار بیبی نام دارد که اقتباسی از رمان استیفن کینگ به نام زنی در اتاق است که استیفن کینگ با دیدن این فیلم در ملاقاتی که با فرانک داشت به او اجازه اقتباس از رمان ریتا هیروث و رسنگاری در شاوشنک را داد.

فرانک دارابونت فیلمساز محبوبی در بین افرادی است که به طور حرفه ای فیلم می بینند اما همان قدر که در جلب نظر فیلم بازهای حرفه ای موفق عمل کرده در کسب جوایز بسیار ناکام بوده و اکثر فیلم های وی در فستیوال های مختلف با این که نامزد دریافت جایزه شده اند اما در نهایت معمولاً جایزه ای نمی گیرند. اولین فیلم بلند دارابونت فیلمی تلویزیونی به نام زنده به گور است که در سال ۱۹۹۰ آن را ساخت.

او پس از زنده به گور چهار سال فیلمی نساخت و پس از آن فیلمنامه رستگاری در شاوشنک (در ایران معروف به رهایی از شاوشنک) را نوشت و در سال ۱۹۹۴ آن را ساخت.

این فیلم که مورگان فریمن و تیم رابینز بازیگران آن هستند به فستیوال های بسیاری راه یافت که تنها چند جایزه در جشنواره های مختلف گرفت که بزرگترین آن جایزه بهترین فیلم در بخش بین المللی بیستمین جشنواره فیلم هوچی در ژاپن بود. رستگاری در شاوشنگ نامزد بهترین فیلم در جشنواره های گلدن گلاب و اسکار نیز شد و همچنین نامزد بهترین فیلمنامه اقتباسی اسکار نیز بود که موفق به دریافت هیچ جایزه ای در این جشنواره ها نشد و در همین سال که شصت و هفتمین دوره جشنواره اسکار بود فیلم فارست گامپ موفق به دریافت چایزه بهترین eqzx8nmo70dfhfgg5nqpjai7qeh 8dojg52edyco8jw45tpb86tsnrsفیلم شد. هرچند فیلم فاخر و ارزشمند رابرت زمه کیس مستحق دریافت جایزه بهترین فیلم بود اما بی توجهی داوران آکادمی را می توان بزرگترین ظلم تاریخ آکادمی به یک فیلم دانست.

رستگاری در شاوشنگ محبوب ترین فیلم تاریخ سینما در نظرسنجی سایت IMDB است. مورگان فریمن به خاطر بازی اش در فیلم رستگاری در شاوشنگ بسیار ابراز خرسندی کرده و گفته است که این فیلم یکی از بهترین فیلم هایی بود که در طول زندگی اش بازی کرده است.

فیلم بعدی فرانک دارابونت که در سال ۱۹۹۹ ساخته شد نیز فیلمی اقتباسی بود که از رمانی به نام مسیر سبز نوشته مینگ اقتباس آن صورت گرفته بود و دارابونت نام فیلم را به خاطر ادای دین به مینگ همان مسیر سبز گذاشت.

تام هنکس ستاره محبوب هالیوود از بازیگران مطرح این فیلم بود. مسیر سبز نیز در فستیوال های مختلف از جمله اسکار شرکت کرد که نامزد جایزه بهترین فیلمنامه و بهترین فیلم نیز شد که دوباره اعضای آکادمی توجهی به ساخته دارابونت نکردند و جایزه را در همین سال به فیلم زیبایی آمریکا ساخته سام مندس دادند.

فرانک دارابونت پس از دو سال در سال ۲۰۰۱ فیلم درام و عاشقانه مجستیک را ساخت که از نظر بسیاری از منتقدان ضعیف ترین فیلم وی محسوب می شود و این فیلم که جیم کری در آن به ljgbma8amxkmd5yk8xy7ogufmgy aadedkbzx1usgbmfirxmytbf7ntایفای نقش پرداخته است در هیچ فستیوالی شرکت نکرد و جایزه ای نگرفت.

آخرین فیلم سینمایی فرانک دارابونت مه نام دارد که دوباره اقتباسی از رمان استیفن کینگ می باشد و در سال ۲۰۰۷ ساخته شده است. مه نیز در چندین فستیوال شرکت کرد اما باز هم دارابونت در تصاحب جوایز ناکام ماند.

فرانک دارابونت در سال های اخیر مشغول طراحی سریال مرده متحرک بود که با استقبال خوبی از سوی مخاطبان در سراسر جهان روبرو شد و در حال حاضر مشغول ساخت فیلم نوآر لس آنجلس است که به غیر از کارگردانی در مقام فیلمنامه نویس نیز در آن حضور دارد.

از نقاط مشترک فیلم های وی می توان به مضامین فلسفی و مذهبی اشاره کرد. دارابونت با فیلم هایش نشان داده که مردی معتقد و پایبند به اصول مذهبی در سراسر جهان است. او در فیلم هایش المان ها و نشانه های بسیاری استفاده می کند. اکثر آثار او نیز اقتباس از رمان های مختلف می باشد. دارابونت استاد پایان بندی های داراماتیک است و همین پایان بندی ها باعث می شود تا فیلم هایش به یاد ماندنی تر باشند.

نکات جالب توجه در مورد فیلم رستگاری در شاوشنک
فیلم با امتیاز ۹٬۳ در سایت IMDb (بانک اینترنتی اطلاعات فیلم‌ها) برترین فیلم تاریخ سینما با بیش از ۱٬۳۰۰٬۰۰۰ رای محسوب می‌شود و بالاتر از فیلم پدرخوانده، در رتبهٔ یکم فهرست ۲۵۰ فیلم برتر این سایت قرار دارد.
فیلم با داشتن بیش از ۱۰۰۰۰۰۰ رای در همین وبگاه بیشترین رای‌های کاربران را به خود اختصاص داده است؛ تنها فیلم دیگری که بیش از یک میلیون رای دارد، شوالیه تاریکی است که shawshank-redemption-film-photos-4البته رای‌های این فیلم هم چند هزارتا کمتر از رستگاری در شاوشنک است.
نقش تامی ویلیامز ابتدا برای برد پیت در نظر گرفته شده بود.
انجمن شقاوت آمریکا به سکانس دادن یک کرم توسط زندانی بروکس هاتلن به پرنده‌اش اعتراض کرد و آن را ظلم در حق کرم دانست و از مسولان فیلم خواست تا یک کرم که با حوادث طبیعی مرده باشد را برای آن صحنه استفاده کنند.
عکس جوانی مورگان فریمن که در پرونده زندان او ضمیمه شده بود در واقع عکس پسر کوچکتر او، آلفونسو فریمن است. او همچنین در صحنهٔ آوردن زندانیان جدید، نقش زندانی‌ای را بازی می‌کند که جملهٔ “ماهی تازه! تازه از دریا گرفتیمشون!” را فریاد می‌زند.
استفن کینگ حق اقتباس از روی داستانش را به ۲ دلار به فرانک دارابونت فروخت که این به دوستی آن‌ها به زمانی که دارابونت داستان استفن کینگ با نام «A Woman in the Room» را بصورت یک فیلم کوتاه درآورد، برمی گردد. آن‌ها در واقع همدیگر را ملاقات نکرده بودند تا هنگامیکه دارابونت ساختن فیلم رستگاری در شاوشنگ را آغاز کرد.
استفن کینگ، نویسنده کتابی که داستان فیلم از روی آن اقتباس شده، دربارهٔ یکی از فیلم‌های دیگری که فرانک دارابونت، کارگردان فیلم از روی یکی دیگر از داستان‌های او ساخته بود (A Woman in the Room) گفته است: بدون شک بهترین اقتباسی که از یکی از داستان‌های من شده‌است.
untitledدر مجله امپایر به عنوان چهارمین فیلم برتر تاریخ انتخاب شده است.
در ابتدای تیتراژ پایانی فیلم جملهٔ “به یاد آلن گرین” نمایش داده می‌شود. او کارگزار و دوست صمیمی فرانک دارابونت بود. او درست در روزهای پایانی فیلم به علت بیماری ایدز درگذشت.
در صحنهٔ ایتدایی فیلم که اندی با حالتی مردد یک سلاح در دست دارد، در نمایش کلوزآپ آن دست‌های فرانک دارابونت را مشاهده می‌کنیم نه دستان رابینز را. همین‌طور در کلوزآپ صحنه‌ای که اندی روی دیوار سلول اسم خود را با استفاده از چکش روی دیوار زندان می‌نویسد. در مورد دلیل این کار، عموماً معتقدند که دارابونت فقط خود می‌توانست آنچه که می‌خواست را با دستانش نشان بدهد.
کاراکتر اندی دوفرین ابتدا برای تام هنکس در نظر گرفته شده بود ولی او به خاطر فیلمبرداری فیلم فارست گامپ که در همان سال انجام می‌شد، نتوانست در آن شرکت کند.
عده‌ای فیلم را در زبان‌های مختلف از جمله پارسی، رهایی از شائوشنگ معنا کردند که با توجه به متن و معنی فیلم درست نیست. رستگاری در شائوشنگ به این دلیل انتخاب شده است که اندی به آرامی در طول ۱۹ سال زندانی بودن به این باور می‌رسد که قاتل اصلی همسرش خودش است و با وجود اینکه همیشه این امکان را داشت که از زندان فرار کند ولی این کار را نمی‌کند؛ ولی با آگاهی یافتن از وجود قاتل اصلی خود را می‌بخشد و به قولی به رستگاری می‌رسد که هر گناهکاری می‌بایست قبل از بخشیده شدن توسط خداوند آنرا تجربه کند.
کوین کاستنر بازی در کاراکتر اندی دوفرین را رد کرد. نقشی که بعدها به خاطرش تاسف بسیاری خورد.
راب راینر برای گرفتن امتیاز فیلمنامه، به دارابونت ۲٫۵ میلیون دلار پیشنهاد داد. دارابونت که عقیده داشت این بهترین فرصتی است که می‌تواند یک کار بزرگ انجام دهد، این پیشنهاد را رد کرد. راینر قصد داشت از هریسون فورد و تام کروز به ترتیب در نقش‌های رِد و اندی استفاده کند.

فرانک دارابونت

جوایز و افتخارات فیلم رهایی از شاوشنگ
نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم برای فرانک دارابونت و نیکی ماروین
نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای مورگان فریمن
نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی برای فرانک دارابونت
نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری برای راجر دیکنز
نامزد جایزه اسکار بهترین تدوین فیلم برای ریچارد فرانسس-بروس
نامزد جایزه اسکار بهترین موسیقی فیلم برای توماس نیومن
نامزد جایزه اسکار بهترین صدابرداری
نامزد جایزهٔ گلدن گلوب بهترین ایفای نقش در یک فیلم درام برای فریمن
نامزد جایزهٔ گلدن گلاب بهترین فیلمنامه برای دارابونت
نامزد جایزهٔ “Screen Actors Guild Awards” بهترین هنرپیشهٔ مرد در یک نقش اصلی برای فریمن
نامزد جایزهٔ “Screen Actors Guild Awards” بهترین هنرپیشهٔ مرد در یک نقش اصلی برای رابینز
نامزد جایزهٔ “Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films” بهترین فیلم اکشن، ماجرایی یا دلهره‌آور برای دارابونت
نامزد جایزهٔ “Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films” بهترین نویسندگی برای دارابونت
نامزد جایزهٔ “American Cinema Editors” بهترین تدوین فیلم برای ریچارد فرانسیس-بروس
نامزد جایزهٔ قورباغهٔ زرین از “Camerimage” برای ریچارد فرانسیس-بروس
نامزد جایزهٔ “Casting Society of America” بهترین انتخاب بازیگر برتی دبورا آکویلا
برندهٔ جایزهٔ “American Society of Cinematographer” بهترین فیلمبرداری برای راجر دیکنز
برندهٔ جایزهٔ “Awards of the Japanese Academy” بهترین فیلم خارجی‌زبان برای دارابونت
برندهٔ جایزهٔ قورباغهٔ برنجی از “Camerimage” برای ریچارد فرانسیس بروس
برنده جایزه گوزن طلایی(golden deer) از “Camerimage” برای نیکی ماروین
۶ نامزدی دیگر و ۱۲ برد دیگر

فیلم‌شناسی فرانک دارابونت
زنده به گور (فیلم تلویزیونی) (۱۹۹۰، کارگردان)
رستگاری از شاوشنک (۱۹۹۴، نویسنده و کارگردان)
مسیر سبز (۱۹۹۹، نویسنده، تهیه‌کننده)
شکوه (۲۰۰۱، کارگردان و تهیه‌کننده)
مه (۲۰۰۷، نویسنده و کارگردان)
فارنهایت ۴۵۱ (۲۰۰۸، نویسنده و کارگردان)
مردگان متحرک (مجموعه تلویزیونی) (۲۰۱۰، نویسنده و کارگردان)
شهر جنایتکاران (مجموعه تلویزیونی) (۲۰۱۳، نویسنده و کارگردان)

 

 
منابع : وبسایت نقد فارسی – ویکی پدیا – وبسایت پرده سینما – imdb
ویرایش و نشر : ایران ادیب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *