بیوگرافی کلینت ایستوود ، مسن‌ترین فیلمسازی که جایزه اسکار بهترین کارگردانی را بدست آورد

-کلینت ایستوود : زاده ۳۱ مه ۱۹۳۰ در سان فرانسیسکو، کالیفرنیا، آمریکا

بیوگرافی کلینت ایستوود ، مسن‌ترین فیلمسازی که جایزه اسکار بهترین کارگردانی را بدست آوردکلینتون (کلینت) ایستوود جونیور در ۳۱ مه ۱۹۳۰ در بیمارستان‌ (سنت‌ ماری‌) شهر سان فرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد. مادرش راث (۲۰۰۶–۱۹۰۹) کارگر شرکت آی‌بی‌ام، و پدرش سینیور کلینت ایستوود (۱۹۷۰–۱۹۰۶) کارگر فولاد و کارگر موقت بوده است. وی همچنین یک خواهر جوان‌تر (متولد ۱۹۳۴) دارد.

گفتنی‌ است‌ که‌ در رگهای‌ کلینت‌ خون‌اسکاتلندی‌ و هلندی‌ جریان‌ دارد. پدرش‌ هلندی‌تبار و مادرش‌ اسکاتلندی‌ بودند. کلینت‌ که‌ عزیزدردانه‌ خانواده‌ بود به‌ بهترین‌ مدرسه‌سان‌فرانسیسکو فرستاده‌ شد. در مدرسه‌ واحدآموزش‌ بازیگری‌ داشت‌. (دیویدکهر) استاد وی‌شد و به‌ این‌ ترتیب‌ کلینت‌ از همان‌ دوران‌ ابتدایی‌با بازیگری‌ آشنا شد. وی‌ علاقه‌ و استعدادی‌ که‌داشت‌ در چند فیلم‌ وسریال‌ نقشی‌ کوچکی‌ ایفاکرد. او توانست‌ در فیلم‌ سواحل‌ سال‌فرانسیسکونقش‌ یک‌ بچه‌ کارگر را به‌ خوبی‌ اجرا کند.

کلینت‌ نوجوان‌ هدف‌ بزرگی‌ را دنبال‌ می‌کرد.او می‌خواست‌ پا در عرصه‌ سینما بگذارد. لذاتصمیم‌ گرفت‌ برای‌ تحصیل‌ در دبیرستان‌ راهی‌شهر هنر هفتم‌، لس‌ آنجلس‌ شود. پدرش‌ در یک‌آپارتمان‌ دانشجویی‌ برای‌ کلینت‌ اتاقی‌ اجاره‌کرد تا در لس‌آنجلس‌ به‌ راحتی‌ به‌ تحصیل‌ علم‌ وهنر بازیگری‌ بپردازد. کلینت‌ با ورود به‌ مدرسه‌ هنر پیشگی‌ درلس‌آنجلس‌ تازه‌ متوجه‌ شد از این‌ هنر چیزی‌نمی‌داند، اما ناامید نشد و با بازی‌ در چند تئاترخیابانی‌ به‌ تجربیاتش‌ افزود و چند نقش‌ کوچک‌ وپیش‌ پا افتاده‌ در فیلمهایی‌ چون‌ چراغ‌ و شهرآشوبگران‌ داشت‌.

پس‌ از دهه‌ طلایی‌ هالیوود، تااواسط دهه‌۱۹۵۰، ایستوود در فیلم‌ معروف‌ و قابل‌ توجهی‌بازی‌ نکرده‌ بود. اولین‌ فیلم‌ ایستوور با نام‌ (رطیل‌)در سال‌ ۱۹۵۵ ساخته‌ شد و نقش‌ بسیار کمرنگی‌ رابر عهده‌ داشت‌. البته‌ بازی‌ در این‌ فیلم‌ پس‌ از به‌اتمام‌ رسیدن‌ دوران‌ سربازی‌اش‌ بود.

و در سال‌ ۱۹۵۱ وارد ارتش‌ شد. در آن‌ رازمان‌ جنگ‌ شبه‌جزیزه‌ کره‌ در اوج‌ خود بود لذاکلینت‌ از سوی‌ ارتش‌ آمریکا به‌ سواحل‌ مونتری‌کالیفرنیا فرستاده‌ شد تا آموزش‌ نظامی‌ ببیند. سپس‌ به‌ کره‌ رفت‌ تا در جنگ‌ شرکت‌ کند.محیط خشک‌ نظامی‌ با روحیه‌ لطیف‌ و هنری‌کلینت‌ مغایرت‌ داشت‌، از این‌ رو او دچارافسردگی‌ و اضطراب‌ شده‌ بود و می‌خواست‌ هرچه‌ زودتر به‌ خانه‌اش‌ بازگردد. شانس‌ با او یار بودو فرمانده‌ گروه‌ نظامی‌ با مرخصی‌ او موافقت‌ کردو کلینت‌ به‌ آمریکا بازگشت‌. در آن‌ زمان‌خانواده‌اش‌ در سیاتل‌ ساکن‌ بودند. اما از یک‌مرخصی‌ کوتاه‌ دوباره‌ به‌ ارتش‌ بازگشت‌ و این‌ باردر آشتبار نیروی‌ دریایی‌ آمریکا مشغول‌ به‌ خدمت‌شد.

ایستوود در دوران‌ خدمت‌ سربازی‌اش‌ با چندهنرپیشه‌ مطرح‌ آن‌ روزگار همچون‌ مارتین‌ میلنر،دیویدجانسن‌ و بیوگرافی کلینت ایستوود ، مسن‌ترین فیلمسازی که جایزه اسکار بهترین کارگردانی را بدست آوردریچاردلانگ‌ آشنا شد. همین‌دوستی‌ سبب‌ کسب‌ تجربه‌ بیشتر برای‌ کلینت‌ بود. با به‌ پایان‌ رسیدن‌ دوران‌ سربازی‌، کلینت‌ به‌لس‌آنجلس‌ بازگشت‌ و در دانشگاه‌(لس‌آنجلس‌سیتی‌) در رشته‌ بازیگری‌ وکارگردانی‌ به‌ تحصیل‌ پرداخت‌ و مدرک‌ خود را بانمرات‌ عالی‌ دریافت‌ کرد.

ایستوود تا زمانی‌ که‌ در سریال‌ تلویزیونی‌ rawhide در سالهای‌ ۱۹۵۹ تا ۶۶ بازی‌ نکرده‌ بودهمچنان‌ در گمنامی‌ بسر می‌برد.کلینت‌ ایستوود شهرت‌ واقعی‌ خود را با بازی‌(فیلم‌ دروسترن‌های‌ اسپاگتی‌) بدست‌ آورد. (یک‌ مشت‌ دلار) در سال‌ ۱۹۶۴ و بخاطر(چند دلار بیشتر) در سال‌ ۱۹۶۵ و (خوب‌ بدزشت‌) به‌ سال‌ ۱۹۶۶ به‌ او شهرت‌ جهانی‌ بخشیداو در این‌ فیلم‌ زیاد حرف‌ نمی‌زد و چون‌ اسم‌خاصی‌ هم‌ نداشت‌ به‌ مردی‌ بدون‌ نام‌ شهرت‌ پیدا کرد.

او برای‌ شروع‌ کار با (پونیورسال‌ پیکچرز) قرارداد بست‌. (ایستوود) شخصیت‌ خود را در هالیوود فقطبه‌ عنوان‌ یک‌ کابوی‌ نگه‌ نداشت‌ او در سال‌۱۹۷۱ با بازی‌ در نقش‌ (هری‌ کثیف‌) ژانرجدیدی‌ در فیلمهای‌ پلیسی‌ بنانهاد. شخصیت‌(هری‌ کثیف‌) پلیسی‌ بود که‌ برای‌ اجرای‌ قانون‌ ازکارهای‌ غیر قانونی‌ استفاده‌ کرد.

در سمت کارگردانی فیلم‌های فوق‌العاده‌ای ساخته است که هر کدام بیانگر حقایقی تلخ از دنیای بدون نقص اطراف ما می‌باشد. فیلم نابخشوده (۱۹۹۲) برای او اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را به ارمغان آورد.

بعد از نابخشوده چند فیلم جنایی دیگر ساخت که در مقایسه با نابخشوده البته، فیلم‌های ضعیفی بودند. تا اینکه در سال ۲۰۰۳ رودخانه میستیک را می‌سازد که در آن بازیگرانی چون شان پن و تیم رابینز حضور داشتند و جوایزی از جمله اسکار نیز برای این فیلم مهم دریافت کرده‌اند. خود او نیز نامزد بهترین کارگردانی شد.

سال بعد از موفقیت رودخانه میستیک، فیلم تأثیرگذار دختر میلیون دلاری را می‌سازد و برای بار دوم بعد از نابخشوده، اسکار بهترین کارگردانی و فیلم را کسب می‌کند.

در سال ۲۰۰۶ دوگانهٔ جنگی دربارهٔ جنگ جهانی دوم بین آمریکا و ژاپن با نام‌های پرچم‌های پدران ما و نامه‌هایی از ایوجیمارا می‌سازد که هردو از سوی بسیاری از منتقدین بهترین فیلم‌های سال معرفی می‌شوند. بیوگرافی کلینت ایستوود ، مسن‌ترین فیلمسازی که جایزه اسکار بهترین کارگردانی را بدست آوردنامه‌هایی از ایوجیما توانست در جوایز اسکار نامزد ۴ جایزه (از جمله بهترین فیلم و کارگردانی) بشود هر چند که در مقابل فیلم رفتگان از مارتین اسکورسیزی باخت.

در ۲۰۰۸ دو فیلم مهم می‌سازد. یکی بچهٔ جایگزین (با بازی آنجلینا جولی که برای بازی در این فیلم نامزد جایزهٔ اسکار شد) و یکی گرن تورینو، که برای آن جایزهٔ دست‌آورد یک عمر را گرفت.

در ۲۰۰۹ ایستوود برای بار چندم، از مورگان فریمن در فیلم شکست‌ناپذیر استفاده می‌کند که نامزد دو اسکار شد ولی هیچ‌یک را بدست نیاورد.

آنچه همواره در فیلم‌های وی قابل احساس است، تلخی بیش از حد ولی صادق فیلم‌های اوست که به بحران‌های دنیای اطراف ما می‌پردازد. از جمله جنگ و پیامدهای اشتباه آن، تجاوز، معلولیت و تبعیض نژاد…

زندگی شخصی کلینت ایستوود
کلینت ایستوود در طول زندگی‌اش تاکنون در چندین رابطه با افراد مشهور دیگر بوده. افرادی چون کاترین دنو، جیل بنر، ایگر استیونز، جمی رز، شان سبر و ان هریس.

وی در سن ۲۳ سالگی با مگی جانسون ازدواج کرد. البته خود ایستوود در این زمینه می‌گوید که این ازدواج برای او خیلی زود بود. حدوداً ۱۰ سال بعد و زمانی که وی در دادگاه برای طلاق مگی جانسون بود، به علت رابطه‌اش با روکسان تنس، پدر اولین فرزندش به نام کیمبر تنس می‌شود. البته ایستوود تا سال ۱۹۹۶ موضوع ان فرزند خود را تأیید نکرد.

کمی بعد که وی مجدداً با مگی جانسون (همسرش) آشتی کرده و وارد رابطه می‌شوند، دو فرزند دیگرش به نام‌های کیل و الیسون متولد می‌شوند. وی در تولد هیچ‌کدام از این دو حضور نداشت. رابطه ایستوود با مگی جانسون خوب نبوده و این رابطه سرد در نهایت در سال ۱۹۸۴ با طلاق به پایان رسید.

بیوگرافی کلینت ایستوود ، مسن‌ترین فیلمسازی که جایزه اسکار بهترین کارگردانی را بدست آوردوی سپس وارد رابطه‌ای با سوندرا لوک شد. این دو تقریباً به مدت ۱۴ سال با یکدیگر زندگی کردند. در سه سال پایانی این زندگی بود که ایستوود از یک مهماندار هواپیما نیز صاحب دو فرزند به نام‌های اسکات و کاترین شد. ماجرای این فرزندان نیز تا سال ۲۰۰۲ مخفی بود و در نهایت در این سال توسط ایستوود تأیید شد. دخترش کاترین در سال ۲۰۰۴ و در مراسم جایزه گلدن گلوب برای فیلم دختر میلیون دلاری حضور داشت.

رابطه بعدی وی با فرانسیس فیشر بود. این دو پیشتر در زمان فیلم‌برداری فیلم کادیلاک صورتی با هم آشنا شده بودند و یک دختر به نام فرانچسکا دارند. ایستوود به همراه فیشر در فیلم نابخشوده ظاهر شد. اگرچه رابطهٔ آنها در ۱۹۹۵ به پایان رسید، ولی این دو به شکل دوستانه با هم در ارتباط بودند و در فیلم گناه حقیقی (۱۹۹۹) باز هم در کنار یکدیگر به ایفای نقش پرداختند.

در یکی از آخرین رابطه‌های ایستوود، او با دینا رویز، گزارشگر اخبار تلویزیونی ازدواج کرد. این دو در سال ۱۹۹۳ و در یک مصاحبه با هم آشنا شده بودند. این زوج در سال ۱۹۹۶ و زمانی که ایستوود با برگزاری یک مراسم خصوصی در منزلش در لاس‌وگاس وی را شگفت‌زده کرد با هم ازدواج کردند. حاصل این ازدواج یک دختر به نام مگی است.

در اوت ۲۰۱۳ دینا اعلام کرد که وی و همسرش مدتی است جدای از یکدیگر زندگی می‌کنند. در ماه اکتبر همان سال نیز وی درخواست طلاق از ایستوود را کرد. او همچنین درخواست حضانت کامل دخترشان مگی را دارد. در همین حال، گفته می‌شود ایستوود هم‌اکنون وارد رابطه‌ای با یک زن استرالیایی به نام اریکا فیشر شده است.

اگرچه که در بیشتر فیلم‌ها ایستوود در حال سیگار کشیدن است، اما در زندگی واقعی وی هیچوقت سیگار نمی‌کشد و بسیار به تغذیه و سلامت بدنی‌اش اهمیت می‌دهد.وی مالک یک هتل و رستوران است.

بیوگرافی کلینت ایستوود ، مسن‌ترین فیلمسازی که جایزه اسکار بهترین کارگردانی را بدست آوردایستوود از طرفداران ورزش گلف است و بیشتر علاقه به انجام این ورزش دارد. وی هم‌چنین مجوز خلبانی داشته و عمدتاً برای رهایی از ترافیک، با هلیکوپتر خود به استودیوها می‌رود.

در ۵ فوریه ۲۰۱۴ ایستوود موفق به نجات یک فرد از مرگ شد. این مرد در حال خفگی بود که ایستوود توانست جان وی را نجات دهد.

فعالیت های سیاسی کلینت ایستوود
ایستوود به عنوان یک جمهوری‌خواه نام‌نویسی کرد تا در سال ۱۹۵۲ به دوایت آیزنهاور رأی دهد و از مبارزات انتخاباتی ریچارد نیکسون برای ریاست جمهوری در سال‌های ۱۹۶۸ و ۱۹۷۲ حمایت کرد. به هر روی در جریان رسوایی رسوایی واترگیت ایستوود از اخلاقی بودن اقدامات نیکسون و نحوهٔ مدیریت جنگ ویتنام انتقاد کرد و آن را «غیراخلاقی» دانست.

ایستوود از جنگ‌های آمریکا در کره (۱۹۵۰–۱۹۵۳)، ویتنام (۱۹۶۴–۱۹۷۳)، افغانستان (۲۰۰۱–تاکنون)، و عراق (۲۰۰۳–۲۰۱۱) ناراضی بود و معتقد است آمریکا نباید نقش پلیس جهانی را ایفا کند. او خود را “خیلی فردگراتر از این که بخواهد دست چپی یا دست راستی” باشد، در ۱۹۷۴ خود را غیرسیاسی و میانه رو و در ۱۹۹۷ “لیبرترین” خوانده است.

ایستوود گفته من خود را محافظه کار نمی‌دانم، و در عین گفته چپگرای تندرو نیز نیست. او گاه گاهی در کالیفرنیا از دموکراتها مثل داین فاینستاین در ۱۹۹۴، سام فر عضو لیبرال مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا در ۲۰۰۲, و فرماندار گری دیویس که در ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ به او رأی داد، حمایت کرد. او که خود را در زمینهٔ آزادی مدنی لیبرال می‌داند اعلام کرده در خصوص سقط جنین حامی انتخاب است. او از ازدواج همجنس‌گرایان حمایت کرده به گروه‌های حامی حقوق برابر برای زنان کمک مالی کرده است.

نکاتی جالب در مورد ایستوود
در زمانی که در ارتش خدمت می کرد بعنوان مربی شنا مشغول به کار بود

گفته می شود در زمان کارگردانی به جای کلمه های ” اکشن ” یا ” کات ” می گوید ” اوکی ” !

بازیگر مورد علاقه اش ” جیمز کاگنی ” است

بیوگرافی کلینت ایستوود ، مسن‌ترین فیلمسازی که جایزه اسکار بهترین کارگردانی را بدست آورددر سال ۱۹۹۴ رئیس هیئت داوران جشنواره کن بود

از نژاد پرستان متنفر است

در مقام کارگردانی از زمان قدیم تا به امروز هرگز فیلمهایش را قبل از نمایش بر پرده سینما ندیده است

بازیگری را زیر نظر ” مایکل چخوف ” آموخته است

در جریان کنفرانس فیلم ” رودخانه مرموز ” از جنگ عراق به شدت انتقاد کرد و از سفر ” شان پن ” به عراق جهت بازدید از آن مکان تقدیر کرد

مادرش در سن ۹۶ سالگی فوت کرد

شخصیت بلوندی که در فیلم ” خوب ، بد ، زشت ” آن را ایفا می کرد ، از طرف پریمیر مگزین به عنوان پنجاه مین شخصیت برتر تاریخ سینما شناخته شد

عاشق هنر است و مجموعه ای هنری از وسائل وسترنی دارد!

تا سن ۶۲ سالگی هیچ وقت کاندید دریافت اسکار نبوده است!

به ” آرنولد شوارتزنگر ” در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۶ به عنوان فرماندار کالیفرنیا رای داد

مسلط به زبان ایتالیایی است

گرچه در اغلب فیلمهایش همواره سیگار می کشد اما خودش سیگاری نیست

به مذهب اعتقادی ندارد اما در روز دو بار مدیتیشن کار می کند

از شکار بیزار است، خودش می گوید : از کشتن بی دلیل حیوانات لذت نمی برم

جوایز و افتخارات کلینت ایستوود
کلینت ایستوود بی شک جز پرافتخارترین سینماگران عصر می‌باشد. او در کل عمر حرفه‌ای خود و برای دلایل متفاوت بارها نامزد و برنده جوایز گوناگون بوده است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

بیوگرافی کلینت ایستوود ، مسن‌ترین فیلمسازی که جایزه اسکار بهترین کارگردانی را بدست آورد۴ بار برنده جایزه اسکار
۱۰ بار نامزد دریافت جایزه اسکار
۳ بار برنده جایزه گلدن گلوب
۱۲ بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب
۱ بار برنده جایزه جشنواره فیلم کن
۵ بار نامزد دریافت جایزه جشنواره فیلم کن
۳ بار نامزد دریافت جایزه بفتا
در تاریخ مراسم‌های آکادمی اسکار تنها دو نفر برای دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی و جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای یک فیلم نامزد شدند که او یکی از آن دو نفر است. این افتخار برای دو فیلم نابخشوده و دختر میلیون دلاری برای او رخ داد.

او در سال ۲۰۰۴ و در سن ۷۴ سالگی برای فیلم دختر میلیون دلاری مسن‌ترین فیلمسازی لقب گرفت که در تاریخ اسکار جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کرده است.

از افتخارات او می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
دریافت اسکار بهترین کارگردان برای فیلم نابخشوده در سال ۱۹۹۳
نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم نابخشوده در سال ۱۹۹۳
دریافت اسکار بهترین فیلم برای فیلم نابخشوده در سال ۱۹۹۳
نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم برای فیلم رودخانه مرموز در سال ۲۰۰۴
نامزد دریافت اسکار بهترین کارگردان برای فیلم رودخانه مرموز در سال ۲۰۰۴
دریافت اسکار بهترین کارگردان برای فیلم دختر میلیون دلاری در سال ۲۰۰۵
نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم دختر میلیون دلاری در سال ۲۰۰۵
دریافت اسکار بهترین فیلم برای فیلم دختر میلیون دلاری در سال ۲۰۰۵
نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم برای فیلم نامه‌هایی از ایوجیما در سال ۲۰۰۷
نامزد دریافت اسکار بهترین کارگردان برای فیلم نامه‌هایی از ایوجیما در سال ۲۰۰۷
دریافت اسکار یادبود ایروینگ جی تالبرگ در سال ۱۹۹۵
دریافت جایزه سزار بهترین فیلم خارجی برای فیلم رودخانه مرموز در سال ۲۰۰۴
دریافت جایزه سزار بهترین فیلم خارجی برای فیلم دختر میلیون دلاری در سال ۲۰۰۶
دریافت سزار افتخاری در سال ۱۹۹۸
دستیابی به ۵ عنوان محبوب ترین بازیگر در طول تاریخ
بیوگرافی کلینت ایستوود ، مسن‌ترین فیلمسازی که جایزه اسکار بهترین کارگردانی را بدست آوردجایگاه دوم در مجله امپایر انگلیس در بین ۱۰۰ ستاره هالیوود
دریافت مدال افتخار از سوی انجمن جان‌اف کندی در سال ۲۰۰۰

فیلم‌شناسی کلینت ایستوود کلینت ایستوود
ایستوود در بیش از ۵۰ فیلم ایفای نقش کرده که در ۴۲تای آن‌ها نقش اصلی داشته؛ بعضی از این فیلم‌ها عبارتند از محکم دارشان بزن، میستی را برایم پخش کن، هری کثیف، فرار از آلکاتراز، طناب بندبازی، پل‌های مدیسون کانتی و گرن تورینو.

ایستوود کارگردانی را در سال ۱۹۷۱، و تهیه‌کنندگی را در سال ۱۹۸۲ با دو فیلم فایرفاکس و مرد هانکی‌تانک آغاز کرد. او همچنین در ساخت موسیقی فیلم‌هایش نیز مشارکت داشته است؛ چه آهنگسازی و چه با اجرای موسیقی. او در فیلم‌های وسترن، اکشن، کمدی و درام بازی کرده است.

برخی از مهمترین فیلم های ایستوود عبارتند از:
خوب، بد، زشت
به خاطر چند دلار بیشتر
به خاطر یک مشت دلار
نابخشوده
دختر میلیون دلاری
قدرت مطلق
جنایت حقیقی
روی خط آتش
قلعه عقابها
گاوچرانها
هری کثیف در استخر کشته شد
فرار از آلکاتراز
دنیای بدون نقص (دنیای کامل)
بیوگرافی کلینت ایستوود ، مسن‌ترین فیلمسازی که جایزه اسکار بهترین کارگردانی را بدست آوردکار خون
آخرت
رودخانه مرموز
پرچم های پدران ما
نامه‌هایی از ایوجیما
بچه اشتباهی

 

 

 

 

 
منابع : باشگاه خبرنگاران – ویکی پدیا – کیمیا نیوز – همشهری انلاین – مووی مگ
ویرایش و نشر : ایران ادیب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *