بیوگرافی آدرین برودی ، جوان‌ترین بازیگری که اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد گرفت

– آدرین برودی : زادهٔ ۴ آوریل ۱۹۷۳ در وودهاون کوئینز، نیویورک

بیوگرافی آدرین برودی ، جوان‌ترین بازیگری که اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد گرفتآدرین برودی در وودهاون کوئینز متولد شد. مادرش سیلویا پلاچی یک عکاس روزنامه‌نگار و پدرش الیوت برودی پروفسور بازنشسته تاریخ و نقاش است. پدر برودی که یهودی است، اعضای خانواده اش را در نسل‌کشی نازی‌ها در جنگ دوم جهانی از دست داد و مادرش زاده بوداپست می باشد که فرزند پدری کاتولیک و مادری یهودی است،که در حین انقلاب سال ۱۹۵۶ مردم مجارستان علیه اتحاد جماهیر شوروی از این کشور کمونیستی فرار کرد.

آدرین در کودکی در جشن تولد بچه‌های دیگر نمایش تردستی اجرا میکرد که به او میگفتند آدرین شگفت ‌انگیز. در ۱۵سالگی در برادوی (یکی از معروف‌ترین مجموعه تئاترهای دنیا که در خیابانی به همین نام در نیویورک قرار دارد) نقشی اجرا میکند و در همان سن در یک فیلم تلویزیونی نیز موفق به نقش آفرینی میشود. آدرین که در جایی گفته است: من کودکی بدجنس و دیوانه بودم، من تخیلات وحشتناکی داشتم. سعی کردم هرچیزی رو که تجربه کردم به نمایش بذارم. من همیشه یک بازیگر درون خودم داشتم. حقیقتا این طور است و او برای بازی در فیلم هایش کار های عجیبی انجام میدهد.

او برای بازی در فیلم «نان و گل‌های رز» قرارداد را بدون خواندن فیلمنامه امضاء کرد چون به گفتۀ خودش به کارگردانی کن لوچ ایمان دارد. و قبل از شروع فیلم برداری نیز برای اینکه بتواند زندگی یک عضو اتحادیه را خوب درک کند به صورت مخفیانه به عنوان یه عضو در جلسات و اجتماعات یک اتحادیه شرکت میکند.

اما شهرت برودی به خاطر بازی در فیلم «پیانیست» ساخته رومن پولانسکی و دریافت جایزه اسکار است. او برای ارائه بهترین بازی در نقش کسی که تمام داشته‌هایش را از دست داده، در طول ۶ هفته نزدیک به ۱۴ کیلوگرم وزن کم کرد. برودی در طول مدت ساخت فیلم بسیاری از اموال شخصی‌اش شامل آپارتمان و ماشین‌اش را رها کرده و خود را از خانواده و دوستانش جدا نمود. همچنین برای بازی در این فیلم نواختن قطعات چوپین (آهنگساز لهستانی) با پیانو را یاد گرفت. نکته در خور توجه در مورد برودی این است که او جوان‌ترین بازیگری است که تاکنون در سن ۲۹ سالگی جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را کسب کرده است.

بیوگرافی آدرین برودی ، جوان‌ترین بازیگری که اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد گرفتنکات جالب دربارهٔ آدرین برودی
بینی آدرین ۳ بار شکسته شده‌است. او در سال ۱۹۹۲ در یک تصادف موتورسیکلت از روی بیش از ۲ ماشین پرتاب شد و به شدت صدمه دید و حدود یک ماه در بیمارستان بستری بود.

در سال ۱۹۹۹ بینی آدرین در پشت صحنهٔ فیلم شکست اما او حاضر نشد که بینی اش را جراحی کند و آن را یکی از ویژگی‌های مهم خود معرفی کرد.

برودی در آستانهٔ ستاره شدن نامزد دریافت جایرهٔ ایندیپندنت اسپریت شد. او به خاطر روش منحصربه‌فردش در بازیگری با آل پاچینو مقایسه شده‌است. برودی بعد از بازی در پیانیست در ۴ فیلم کاملاً متفاوت ظاهر شد. او در فیلم دهکده در نقش نوا پرسی، مرد جوان معلول ذهنی ظاهر شد.

در سال ۲۰۰۵ برودی در فیلم کینگ کنگ به عنوان نویسنده (جک دریسکول) ایفای نقش کرد و در همان سال در فیلم جذاب ژاکت حضور یافت. برای ایفای نقش جک استارکس، برودی مدتی در یک زندان اقامت کرد تا به شخصیت استارکس نزدیک تر شود.

آدرین در طول تصویربرداری ژاکت از کارگردان تقاضا کرد که او را در سردخانه قرار دهند تا بیشتر بتواند احساس ترس را در خود حس کند و به تماشاگر انتقال دهد.

آدرین در لیست ۱۰۰ چهره محبوب جهان که توسط شبکه VH۱ ارائه شد در جایگاه ۲۱ قرار گرفت. در سال ۲۰۰۴ او به عنوان بهترین مرد با پوشش کامل در آمریکا توسط مجله Esquire انتخاب شد.

بیوگرافی آدرین برودی ، جوان‌ترین بازیگری که اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد گرفتجوایز و افتخارات مهم آدرین برودی
جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای پیانیست (۲۰۰۲)
جایزه سزار بهترین بازیگر مرد برای پیانیست (۲۰۰۲)
کاندیدای بفتای بهترین بازیگر نقش اول مرد باری فیلم پیانیست سال ۲۰۰۲

فیلم های مهم آدرین برودی
خط قرمز باریک (۱۹۹۸)
گل‌های هریسون (۲۰۰۰)
پیانیست (۲۰۰۲)
دهکده (۲۰۰۴)
ژاکت (۲۰۰۵)
کینگ کنگ (۲۰۰۵)
هالیوودلند (۲۰۰۶)
دارجلینگ محدود (۲۰۰۷)
کادیلاک رکوردز (۲۰۰۸)
جیالو (۲۰۰۹)
برادران بلوم(۲۰۰۹)
آزمایش (۲۰۱۰)
توزاک (۲۰۱۰)
غارتگران (۲۰۱۰)
گسیختگی (۲۰۱۱)
نیمه شب در پاریس (۲۰۱۱)
کناره گیری (۲۰۱۲)
هتل بزرگ بوداپست (۲۰۱۴)
بیوگرافی آدرین برودی ، جوان‌ترین بازیگری که اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد گرفتسرقت آمریکایی (۲۰۱۴)
شمشیر اژدها (۲۰۱۵)
رد گم کردن (۲۰۱۵)
سپتامبرهای شیراز (۲۰۱۵)
شبهای منهتن (۲۰۱۶)

 

 

 

 

 

 

 

منابع : ویکی پدیا – naghdefarsi.com
ویرایش و نشر : ایران ادیب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *