بیوگرافی فرانسیس فورد کوپولا ، خالق سه گانۀ پدرخوانده

– فرانسیس فورد کوپولا : زادۀ ۷ آوریل ۱۹۳۹، دیترویت، میشیگان آمریکا

بیوگرافی فرانسیس فورد کوپولا ، خالق سه گانۀ پدرخواندهکوپولا در ۱۹۳۹ در دیترویت به دنیا آمد.پدرش، کارمین کاپولا، فلوت زن گروه ارکستر سمفونی دیترویت بود و مادرش ایتالیایی(نِ پنینو) نام داشت. او دومین فرزند از خانواده‌ی پنج نفره‌شان می‌باشد. برادر بزرگ‌ترش، آگوست کاپولا، و خواهر کوچک‌ترش، تالیا شایر، بازیگر است. او در خانواده‌ای ایتالیایی متولد شد. اجدادش از برنالدای باسیلیکتا به آمریکا مهاجرت نموده بودند.

کاپولا در بیمارستان هنری فورد به دنیا آمد و پدر موسیقیدانش نیز در صنایع اتومبیل سازی فعالیت داشت. بنابراین نام میانی او را از هنری فورد برگرفتند. دو سال بعد از تولد کاپولا، پدرش به عنوان فلوت زن اصلی ارکست سمفونی NBC انتخاب شد و به همراه خانواده‌اش به نیویورک نقل مکان کرد. جایی که دوران کودکی اش را در آنجا سپری نموده بود.وی به دلیل بیماری فلج اطفال، مدت زیادی از دوران کودکی خود را بستری بود.

«کاپولا» در ‌۱۰ سالگی با استفاده از دوربین هشت میلی‌متری پدرش، با فیلم‌برداری و دنیای فیلم آشنا شد و همین علاقه و حس کنجکاوی، او را تا تحصیلات عالیه‌ و اخذ مدرک کارگردانی فیلم از دانشکده‌ی فیلم‌سازی دانشگاه UCLA سوق داد.

وی در سال ‌۱۹۶۳ با ساخت فیلم کم‌هزینه «جنون ‌۱۳» برای کمپانی «روجر کورمن» رسما فعالیت حرفه‌ای‌اش را به‌عنوان یک فیلم‌ساز آغاز کرد و پس از آن فیلم موفق «حالا پسر بزرگی هستی» را در سال ‌۱۹۶۶ ساخت و دو سال بعد، فیلم «رنگین‌کمان فینیان» را مقابل دوربین برد و اولین شکست مالی‌اش را در گیشه سینما در سال ‌۱۹۶۹ با فیلم «مردم بارانی» تجربه کرد.

«کاپولا» پس از آنکه در سال ‌۱۹۷۱ برای فیلم «پاتون» اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی را گرفت، شاهکار فیلم‌سازی‌اش یعنی «پدرخوانده» را در سال ‌۱۹۷۲ ساخت که شهرتی جهانی برای وی رقم زد.

این فیلم با نقش‌آفرینی «مارلون براندو» و «آل‌پاچینو»، موفق به کسب سه جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین بازیگر بیوگرافی فرانسیس فورد کوپولا ، خالق سه گانۀ پدرخواندهمرد (مارلون براندو) و بهترین فیلم‌نامه اقتباسی (کوپولا) شد و همواره از آن به عنوان یکی از سه اثر سینمایی برتر جهان نام برده می‌شود.

قسمت اول «پدرخوانده» با بودجه ‌۶٫۵ میلیون دلاری ساخته شد و در نهایت فروش جهانی ‌۲۴۵ میلیون دلار را به ثبت رساند.

اکران پدرخوانده در سال ۱۹۷۲ نقش بزرگی در تاریخ سینما داشت. فیلم سه ساعته‌ای که وقایع زندگی خانواده‌ی کورلئونه را بازگو کرد و بازخورد بسیار خوب و مثبتی را به همراه داشت. پدرخوانده برای کاپولا اسکار بهترین فیلم و فیلم‌نامه‌ی اقتباسی را به ارمغان آورد. او هم‌چنین برنده‌ی گلدن گلاب بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه شد. کاپولا برای ساختن این فیلم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرد.

او اولین انتخاب کمپانی پارامونت پیکچرز برای پدرخوانده نبود. بلکه ابتدا به سرجیو لئونه پیشنهاد کارگردانی داده شده بود. لئونه به دلیل ساختن اثر گنگستری خود، «روزی روزگاری در آمریکا» این پیشنهاد را رد کرد. پس از آن پیتر بوگدانوویچ انتخاب شد اما او مشغول ساختن پروژه ی What’s Up, Doc? بود و این پیشنهاد را رد کرد. کاپولا نیز در ابتدا ساخت پدرخوانده را نپذیرفت؛ زیرا می ترسید با تعریف و تمجید کردن از مافیا و خشونت، بازتاب ضعیفی از میراث ایتالیایی و سیسیلی خود ارائه دهد.

از طرفی رابرت اوانز، رئیس پارامونت پیکچرز، نیازمند کارگردانی ایتالیایی-آمریکایی بود. زیرا آمار نشان می‌داد فیلم‌های مافیایی که با کارگردان غیر ایتالیایی ساخته می‌شوند، در گیشه چندان موفق نیستند یا به گفته‌ی خودش “فیلم باید بوی اسپاگتی بدهد”. کاپولا به محض این‌که ایده‌ی تشبیهی از نظام سرمایه‌داری آمریکایی به ذهنش رسید، مشتاقانه با ساختن این فیلم موافقت نمود.

میان پارامونت پیکچرز و کاپولا برای انتخاب بازیگر، اختلافاتی به وجود آمد. کاپولا مارلون براندو را برای نقش ویتو کورلئونه انتخاب نمود اما نظر پارامونت پیکچرز بر روی ارنست بورگناین یا دنی توماس بود. کاپولا به رئیس پارامونت گفت: “مارلون براندو هرگز قبول نمی‌کند که در این فیلم بازی کند” و پس از آن این اجازه به کاپولا داده شد که براندو را انتخاب کند. با این شرط که او دستمزد کمتری نسبت به فیلم قبلیش دریافت نماید، تست بدهد و قراردادی را امضا کند که باعث تاخیر در ساخت فیلم نخواهد شد. (کاری که در فیلم قبلی نیز انجام داده بود).

بیوگرافی فرانسیس فورد کوپولا ، خالق سه گانۀ پدرخواندهکاپولا بر اساس تستی که گرفت براندو را بر ارنست بورگناین ترجیح داد. براندو بعدا برای بازی در این نقش برنده‌ی اسکاربهترین بازیگر مرد شد اما آن را نپذیرفت. کاپولا بعدها درباره‌ی آن گفت: “وقتی پدرخوانده را ساختیم، به اندازه‌ی کافی از آن قدردانی نشد. آن‌ها نسبت به فیلم ناراحتی نشان دادند. بازیگران را دوست نداشتند. طوری که من فیلم را ساخته بودم دوست نداشتند. من همیشه در خطر و حاشیه‌ی اخراج شدن بودم. واقعا تجربه‌ی کابوس مانندی بود. من دو فرزند داشتم و سومین فرزندم طی ساخت این فیلم به دنیا آمد. ما در آپارتمان کوچکی زندگی می‌کردیم و من مدام از این می‌ترسیدم که آن‌ها از فیلمم خوششان نیاید. بنابراین بعد از تمام شدن فیلم، آن قدر اعتماد به نفس نداشتم که بفهمم فیلمم موفق بوده و به این فکر بودم که شغل دیگری را انتخاب کنم.”

بعد از اکران پدرخوانده، فیلم مورد ستایش زیادی قرار گرفت. در بسیاری از نظرسنجی‌های مختلف به عنوان بزرگترین فیلم تاریخ سینما انتخاب شد. پدرخوانده در فهرست ملی ثبت فیلم و همچنین پس از همشهری کین و کازابلانکا در رتبه‌ی سوم صد فیلم برتر از دیدگاه بنیاد فیلم آمریکا جای گرفت. این فیلم پس از انتشار دوباره‌ی این لیست در سال ۲۰۰۸ مقام دوم را به خود اختصاص داد. استنلی کوبریک بر این باور بود که پدرخوانده احتمالا بزرگترین فیلم در تاریخ سینما بوده و گروه فیلم‌سازی آن بدون هیچ شکی بهترین گروه در تاریخ می‌باشند.

این سینماگر سرشناس در فاصله‌ مابین قسمت‌های اول و دوم «پدرخوانده»، فیلم «مکالمه» را ساخت و یکی از معدود کارگردانان تاریخ سینما نام گرفت که در یک‌سال، با دو فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم می‌شد.

در این رقابت، اگرچه جایزه اسکار به «پدرخوانده ‌۲» رسید، اما «مکالمه» در همان سال نخل طلای جشنواره کن را به خود اختصاص داد. این فیلم در سال ‌۱۹۹۵ از سوی کنگره آمریکا برای نگهداری در آرشیو ملی فیلم انتخاب شد.

«کاپولا» اغلب در فیلم‌هایش برای اعضای خانواده‌ی خود نقشی را درنظر می‌گرفت. دو پسر او در صحنه مربوط به دعوای خیابانی فیلم «پدرخوانده» و صحنه مراسم تدفین در فیلم «دون کورلئون» حضور داشتند. دخترش «صوفیا کوپولا» که اکنون خود کارگردان شده است، در دو قسمت اول «پدرخوانده» و خواهرش «تالیا شی‌یر» در هر سه قسمت «پدرخوانده» ایفای نقش داشتند.

بیوگرافی فرانسیس فورد کوپولا ، خالق سه گانۀ پدرخواندهپدرش «کارمین کوپولا» که یک موسیقیدان حرفه‌ای بود، در ساخت موسیقی «پدرخوانده» با او همکاری کرد و جالب‌تر از همه «نیکلاس کیج» که برادرزاده‌ اوست، در فیلم‌های «کاتن کلاب»، «ماهی پرجنب‌وجوش» و «پگی سو ازدواج می‌کند» ایفای نقش داشت.

وی همواره از فیلم «آگراندیسمان» اثر «میک‌آنجلو آنتونیونی» به‌عنوان الهام‌بخش اصلی مضامین فیلم «مکالمه» یاد کرده است و برای این فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی نیز بود که البته ناکام ماند.

موفقیت‌هایی بزرگی که کاپولا با «پدرخوانده» به‌دست آورد، عاملی شد تا وی در سال ‌۱۹۷۴ قسمت دوم این فیلم پرطرفدار را به سینماهای جهان بیاورد. این فیلم که «آل‌پاچینو» را در کنار «رابرت دنیرو» به بازی گرفته بود، در ‌۱۱ بخش نامزد دریافت جوایز اسکار شد و در شش بخش از جمله بهترین کارگردانی، بهترین فیلم، بهترین فیلم‌نامه اقتباسی، بهترین موسیقی متن و بهترین بازیگر نقش مکمل (رابرت دنیرو) موفق به کسب جایزه اسکار شد.

«آل‌پاچینو» برای این فیلم به‌عنوان بهترین بازیگر جوایز بافتا انتخاب شد و در میان فیلم‌های چندقسمتی، «پدرخوانده» تنها فیلمی است که قسمت‌های اول و دوم آن موفق به کسب اسکار بهترین فیلم شده است.

«کوپولا» پس از درخشش با فیلم‌های «مکالمه» و «پدرخوانده ‌۱ و ‌۲»، تصمیم گرفت براساس رمان «قلب تاریکی» اثر «جوزف کونراد»، فیلمی به‌نام «اینک آخرالزمان» بسازد.

داستان این فیلم در کامبوج هنگام وقوع جنگ ویتنام رخ می‌دهد. قبل از شروع ساخت فیلم،‌ «روجر کورمن» که سابقه ساخت چند فیلم در ویتنام را داشت، به «کاپولا» توصیه کرد که به آن‌جا نرود. تولید این فیلم پرهزینه با وجود مشکلات فراوان ازجمله وقوع طوفان، ناآماده‌بودن «مارلون براندو» و درگیری ناگهانی شورشیان با نظامیانی که سر صحنه مشغول بازی بودند ساخته شد و سرانجام در سال ‌۱۹۷۹ به نمایش درآمد و در همان سال نخل طلای کن را مشترکا با فیلم «طبل حلبی» کسب کرد. شهرت «اینک آخرالزمان» همانند فیلم «همشهری کین» با گذشت زمان افزایش یافت و هم‌اکنون یکی از شاهکارهای عصر جدید هالیوود محسوب می‌شود.

بیوگرافی فرانسیس فورد کوپولا ، خالق سه گانۀ پدرخواندهپس از این موفقیت‌های پی‌درپی، «کوپولا» فیلم‌نامه‌ای براساس رمان «گتبسی بزرگ» نوشته‌ «اسکات فیتزجرالد» نوشت که به کارگردانی «جک کلایتون» و نقش‌آفرینی «رابرت ردفورد» ساخته شد.

البته نباید فراموش کرد که «کاپولا» یک‌سال پیش از آن با همکاری «جورج لوکاس» در مقام تهیه‌کننده، فیلم «گرافیتی آمریکایی» را ساخت که نامزد اسکار بهترین فیلم هم شده بود. «کوپولا» پس از آن در سال ‌۱۹۸۱ نسخه بازسازی‌شده فیلم «ناپلئون» (‌۱۹۲۷) ساخته «آبل گانس» را ساخت و یک سال بعد فیلم موزیکال «از صمیم قلب» را کارگرانی کرد که یک شکست مالی برای او محسوب می‌شد.

در این سال‌ها که «کوپولا» دچار افت کیفی در فیلم‌هایش شده بود، ساخت فیلم «خارجی‌ها» در سال ‌۱۹۸۲ تا حدودی قابل‌توجه بود. این فیلم از لحاظ بکارگیری بازیگران جوان که بعدها ستاره‌های سینما شدند، زبان‌زد شد که از جمله‌ی آن بازیگران می‌توان به «تام کروز» و «مت دیلون» اشاره کرد.

این کرگردان پرآوازه دو سال بعد فیلم «کاتن کلاب» را ساخت که در گیشه سینماها یک ناکام بزرگ بود و با بودجه ‌۴۵ میلیون دلاری، تنها ‌۲۵ میلیون دلار فروش داشت. این کارگردان با ساخت فیلم‌های «کاپیتان ائو»، «باغ‌های سنگی» و «تاکر؛ مرد و رویاهایش» حضور کم‌فروغی در عرصه سینما داشت.

«کوپولا» در سال ‌۱۹۹۰ سومین و آخرین قسمت از فیلم «پدرخوانده» را با بودجه ‌۵۴ میلیون دلاری ساخت. این فیلم با نقش‌آفرینی «آل پاچینو»، «اندی گارسیا» و «دیان کیتون» گرچه به‌اندازه دو قسمت قبلی مورد قبول قرار نگرفت، اما فروش قابل‌توجهی در سینماها به‌دست آورد. «پدرخوانده‌۳» در هفت بخش نامزد جوایزه اسکار شد، اما نتوانست هیچ‌یک از این جوایز را کسب کند. بازی ضعیف «صوفیا» -دختر کاپولا – که صدای منتقدین را درآورده بود، جایزه تمشک طلایی بدترین بازیگر زن را برای او به ‌همراه آورد.

در سال ‌۱۹۹۲ «کوپولا» فیلم «دراکولای برام استوکر» را با بازی «آنتونی هاپکینز» روانه سینما کرد که علاوه‌بر فروش بالا، سه جایزه‌ی اسکار بهترین طراحی لباس، بهترین تدوین صدا و بهترین چهره‌پردازی را نیز کسب کرد.

تا پایان دهه‌ ‌۹۰، «کوپولا» تنها دو فیلم دیگر را کارگردانی کرد؛ یکی کمدی «جک» در سال ‌۱۹۹۶ و دیگری «باران‌ساز» در سال ‌۱۹۹۷ که اقتباسی از رمان «جان گریشام» بود.

«جوان بدون جوانی» (۲۰۰۷)؛ «یک جایی» (۲۰۱۰)؛ «توئیکست» (۲۰۱۱)؛ «در جاده» (۲۰۱۲) و «حلقه بلینگ» (۲۰۱۳) دیگر ساخته‌های «فرانسیس فورد کوپولا» تا به امروز محسوب می‌شود.

فیلم‌های مورد علاقۀ فرانسیس فورد کوپولا
کوپولا در سال ۲۰۱۲ در نظرسنجی نشریه بریتانیایی «سایت اند ساند» ۱۰ فیلم برتر عمر خود را انتخاب کرد:

بیوگرافی فرانسیس فورد کوپولا ، خالق سه گانۀ پدرخوانده«خاکسترها و الماس‌ها» ساخته آندری وایدا، ۱۹۵۸.
«بهترین سال‌های عمر ما» ساخته ویلیام وایلر، ۱۹۴۶.
«ولگردها» ساخته فدریکو فلینی، ۱۹۵۳.
«بدها راحت می‌خوابند» ساخته آکی‌را کوروساوا، ۱۹۶۰.
«یوجیمبو» ساخته آکیرا کوروساوا، ۱۹۶۱.
«آواز در باران» ساخته استنلی دانن و جین کلی، ۱۹۵۲.
«سلطان کمدی» ساخته مارتین اسکورسیزی، ۱۹۸۳.
«گاو خشمگین» ساخته مارتین اسکورسیزی، ۱۹۸۰.
«آپارتمان» ساخته بیلی وایلدر، ۱۹۶۰.
«طلوع» ساخته اف. دبلیو. مورنائو، ۱۹۲۷.

جوایز و افتخارات مهم فرانسیس فورد کوپولا
۱۹۶۷ – نامزد نخل طلای جشنواره کن برای فیلم حالا تو بچه بزرگی هستی
۱۹۶۹ – برنده صدف زرین از جشنواره فیلم سن‌سباستین برای فیلم مردمان باران
۱۹۷۱ – برنده اسکار فیلمنامه غیر اقتباسی برای فیلم پاتن به همراه ادموند نورث
۱۹۷۳ – برنده اسکار فیلمنامه اقتباسی برای فیلم پدرخوانده به همراه ماریو پوزو
۱۹۷۳ – نامزد اسکار کارگردانی برای فیلم پدرخوانده
۱۹۷۴ – نامزد اسکار بهترین فیلم برای فیلم گرافیتی آمریکایی به همراه گری کورتز
۱۹۷۴ – برنده نخل طلای جشنواره کن برای فیلم مکالمه
۱۹۷۵ – برنده اسکار کارگردانی برای فیلم پدرخوانده: قسمت دوم
۱۹۷۵ – برنده اسکار بهترین فیلم برای فیلم پدرخوانده: قسمت دوم به همراه گری فدریکسون و فرد روس
۱۹۷۵ – برنده اسکار فیلمنامه اقتباسی برای فیلم پدرخوانده: قسمت دوم به همراه ماریو پوزو
۱۹۷۵ – نامزد اسکار بهترین فیلم برای فیلم مکالمه
۱۹۷۵ – نامزد اسکار فیلمنامه غیر اقتباسی برای فیلم مکالمه
۱۹۷۹ – برنده جایزه فیپرسکی جشنواره کن برای فیلم اینک آخرالزمان
۱۹۷۹ – برنده نخل طلای جشنواره کن برای فیلم اینک آخرالزمان
بیوگرافی فرانسیس فورد کوپولا ، خالق سه گانۀ پدرخوانده۱۹۸۰ – نامزد اسکار کارگردانی برای فیلم اینک آخرالزمان
۱۹۸۰ – نامزد اسکار بهترین فیلم برای فیلم اینک آخرالزمان به همراه فرد روس، گری فدریکسون و تام استرنبرگ
۱۹۸۰ – نامزد اسکار فیلمنامه اقتباسی برای فیلم اینک آخرالزمان به همراه جان میلوش
۱۹۹۱ – نامزد اسکار کارگردانی برای فیلم پدرخوانده: قسمت سوم
۱۹۹۱ – نامزد اسکار بهترین فیلم برای فیلم پدرخوانده: قسمت سوم

فیلم های مهم فرانسیس فورد کوپولا
جنون ۱۳
رنگین کمان فینیان
حالا تو بچه بزرگی هستی (۱۹۶۶)
مردمان باران (۱۹۶۹)
پدرخوانده (۱۹۷۲)
مکالمه (۱۹۷۴)
پدرخوانده: قسمت دوم (۱۹۷۴)
اینک آخرالزمان (۱۹۷۹)
پدرخوانده: قسمت سوم (۱۹۹۰)
قلب تاریکی
دراکولای برام استوکر (۱۹۹۲)
باران‌ساز (۱۹۹۷)
جک (۱۹۹۶)
جوانی بدون جوانی (۲۰۰۷)
تترو (۲۰۰۹)
twixt 2011

 

 
منابع : ویکی پدیا – خبر آنلاین – cinemacenter.ir
ویرایش و نشر : ایران ادیب

3 دیدگاه در “بیوگرافی فرانسیس فورد کوپولا ، خالق سه گانۀ پدرخوانده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *