بیوگرافی مجید مجیدی ، کارگردان پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران

– مجید مجیدی : متولد ۲۵ فروردین ۱۳۳۸ در تهران

بیوگرافی مجید مجیدی ، کارگردان پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایرانمجیدی در ۲۵ فروردین ۱۳۳۸ در شهر تهران به دنیا آمد. وی پس از دریافت مدرک دیپلم تحصیلاتش را در زمینهٔ هنرهای زیبا ادامه داد. مجیدی فعالیت هنری‌اش را قبل از انقلاب اسلامی ایران در عرصهٔ تئاتر آغاز کرد. اولین اجرای وی در تئاتر شهر تهران، نقشی در نمایش «نهضت حروفیه» به کارگردانی داوود دانشور بود. سپس در سال‌های دههٔ ۶۰ و ۷۰ هجری شمسی به تجربه‌هایی در زمینهٔ بازیگری در سینما دست زد.

او در فیلم بایکوت ساختهٔ محسن مخملباف در نقش یک کمونیست سرخورده، در فیلم تیرباران در نقش شهید سید علی اندرزگو، و در فیلم دو چشم بی‌سو در نقش یک معلم توده‌ای نقش ایفا کرد. او نامزد جایزه طلایی جایزه ستلایت برای فیلم باران در سال ۲۰۰۱ شد. در سال‌های بعد مجیدی به کارگردانی روی آورد. اولین فیلم‌های مجیدی چند فیلم کوتاه بودند، و اولین فیلم بلند وی به نام بدوک در سال ۱۳۷۰ برنده جایزهٔ جشنواره فجر شد.

مجیدی تا پایان سال ۲۰۰۶ میلادی، تنها کارگردان ایرانی بوده که فیلمی از او نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. بچه‌های آسمان به عنوان یکی از پنج نامزد بهترین فیلم خارجی زبان اسکار ۱۹۹۸ شده بود. هم‌چنین او دوبار برندهٔ جایزهٔ بهترین فیلم و جایزه کلیسای جهانی در جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال شده که در تاریخ از جشنواره بی‌سابقه بوده‌است.

مجیدی برای فیلم پدر تقدیر نامه فیلم برتر را از چهاردهمین جشنواره فیلم لندن را نیز کسب کرده است. همچنین مجیدی جایزه ویژه هیئت ملی بازبینی فیلم را برای فیلم آواز گنجشک‌ها در سال ۲۰۰۹ به دست آورد و نامزد خرس طلایی جشنواره بین‌المللی فیلم برلین برای همین فیلم آواز گنجشک‌ها در سال ۲۰۰۸ شد.

مجیدی هم‌چنین در حوزهٔ اندیشه و هنر اسلامی و حوزهٔ هنری سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان بازیگر هم‌کاری کرده‌است. از او به غیر از فیلمنامه‌هایی که خودش کارگردانی کرده، یک کتاب نیز به نام لاله و پونه منتشر شده‌است.مجیدی همچنین تیزر بسیار زیبایی درباره المپیک ۲۰۰۸ پکن ساخت که بارها در فضای مجازی دیده شد.

س از آن مجیدی تصمیم به ساخت فیلمی گرفت که سینمای ایران سالها در انتظار رونمایی آن بود؛ فیلمی درباره زندگی حضرت محمد(ص) که پس از سالها انتظار در زمستان ۱۳۹۳ در چند اکران محدود رونمایی شد. این فیلم یکی از پرهزینه ترین آثار سینمایی ایران است.

نگاهی کوتاه به فیلم های مهم مجید مجیدی

فیلم “بدوک” نخستین فیلم بلند سینمایی
فیلم “بدوک” اولین فیلم بلند سینمایی مجید مجیدی است؛ این اثر روایتی از مظلومیت کودکان ایرانی ساکن منطقه سیستان و بلوچستان است. این فیلم برای نخستین بار در سال ۱۳۷۰ در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به نمایش درآمد.

فیلم “بدوک” به همراه جمعی از هنرمندان و مسئولین در جلسه ای که مقام معظم رهبری حضور داشتند، به نمایش درآمد؛ مجیدی در توصیف آن روز گفت: «پس از پایان فیلم آقا به شدت برافروخته شدند گفتند: “اگر این فیلم مبتنی بر درام است که حرفی نیست ولی اگر مبتنی بر واقعیات است من حرف دارم.”

آقای سید مهدی شجاعی که نویسنده فیلمنامه بود، گفت: متاسفانه مبتنی بر واقعیات است و من هم ادامه دادم که این فیلم فقط گوشه ای از واقعیت است و اگر می خواستیم همه آن را نشان دهیم فیلم ظرفیت این همه تلخی را نداشت و بعد مصداق هایی را هم آوردیم. آقا خطاب به مسئولینی که آنجا بودند، گفتند: “اگر چنین است چرا به ما نمی گویید. چرا به ما گزارش داده نمی شود.” بعد ها از ما گزارش خواستند و ما هم گزارش هایمان را مکتوب کردیم و فرستادیم و اولین نتیجه آن، این بود که کل مسئولین آن منطقه عوض شدند. می خواهم نگاه و برخورد آقا را تشریح کنم که می دانند هنر متعهد و انقلابی آن است که در آن درد وجود داشته باشد تا مسئولین ببینند و در جهت رفع آنها بر آیند.»

این فیلم توسط وزیر ارشاد وقت برای حضور در جشنواره های خارجی توقیف شد و نقدهای تندی بر آن نوشته شد.

بیوگرافی مجید مجیدی ، کارگردان پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایرانفیلم “بچه های آسمان”، نامزد دریافت جایزه اسکار
مجیدی پس از گذشت سالها علیرغم اینکه فیلمنامه “بچه های آسمان” خیلی زودتر آماده بود، توانست این فیلم را در سال ۱۳۷۵ بسازد. این فیلم برای نخستین بار سینمای ایران را به جمع فیلمهای نهایی اسکار بخش غیرانگلیسی زبان رساند. این فیلم در جشنواره بین المللی فیلم فجر در سال ۱۳۷۵ سیمرغ بلورین بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه و بهترین کارگردانی را برای مجیدی به همراه داشت.

فیلم “بچه های آسمان” که به عنوان یکی از درسهای ادبیات مقطع دبیرستان تدریس می شود، داستان پسر بچه ای است به نام علی، او کفش های خواهرش را بعد از گرفتن از کفاشی گم می کند. زهرا کفش دیگری ندارد و پدر هم توانایی خرید کفش نو را به این زودی ندارد.

مجیدی درباره محتوای این فیلم گفت: «بستر اصلی فیلم این است که فقر چهره بدی دارد. هیچ کس از فقر تقدیر نکرده است. ما می خواستیم بگوییم فقر با همه زشتی هایش نمی تواند عزت و ارزشهای انسانی را تحت الشعاع قرار دهد. چون پایه محکم تری به نام اعتقادات وجود دارد. در فقر بچه های آسمان شکوه و عزت نهفته است.»

“رنگ خدا” از جمله آثار ماندگار تاریخ سینمای ایران
“رنگ خدا” چهارمین ساخته مجید مجیدی از جمله آثار ماندگار تاریخ سینمای ایران است؛ فیلمی که مخاطبان بسیاری را در داخل و خارج از کشور جذب کرد.

داستان “رنگ خدا” درباره محمد رمضانی فرزند نابینای هاشم که در مدرسه نابینایان تحصیل می کند، است. او برای گذراندن تعطیلات به خانه بازمی گردد. هاشم که پس از مرگ همسر خود با مادرش زندگی می کند، تصمیم به ازدواج مجدد می گیرد.

این فیلم در جشنواره های بین المللی بسیاری شرکت و جوایزی را نیز به دست آورد؛ این فیلم در جشنواره بین المللی فیلم “مانیل” فیلیپین جایزه بهترین فیلم، در جشنواره بین المللی فیلم “والنسین” فرانسه جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبرداری و بهترین بازیگر نقش اول مرد، در جشنواره بین المللی فیلم “جیفونی” ایتالیا جایزه بهترین فیلم و جایزه بهترین فیلم داستانی جشنواره بین المللی فیلم “محیط زیست پاریس” فرانسه، جایزه بهترین فیلم هیأت داوران جشنواره بین المللی فیلم “خیخون” اسپانیا، جایزه بهترین فیلم منتخب تماشاگران جشنواره بین المللی فیلم “رن” فرانسه و … را کسب کرده است. این فیلم در پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان لوح بلورین بهترین فیلم، جایزه ویژه هیأت داوران بیست و نهمین جشنواره فیلم “رشد” و … را نیز بدست آورده است.

“بید مجنون” برگزیده سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره فجر
مجید مجیدی فیلم “بید مجنون” را در سال ۱۳۸۳ ساخت این فیلم داستان مردی ۴۵ ساله، استاد دانشگاه در رشته ادبیات به نام یوسف است. او در سن ۸ سالگی بر اثر جرقه آتش بینایی خود را از دست داده است. حالا سالهاست که او در دنیایی دیگر زندگی می کند. شکایتی ندارد، زندگی آرام و دوست داشتنی ای دارد تا اینکه مبتلا به یک بیماری نسبتاً خطرناک می شود.

مجید مجیدی سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی و فیلم برگزیده تماشاگران در جشنواره بین المللی فیلم فجر سال ۱۳۸۳ برای این فیلم دریافت کرد و پرویز پرستویی نیز برای بازی در نقش “یوسف” برنده سیمرغ بلورین نقش اول مرد شد.

“آواز گنجشک ها”، برگزیده سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره فجر
“آواز گنجشک ها” فیلمی دیگر از مجیدی است که در سال ۱۳۸۶ ساخته شد. داستان این فیلم درباره کریم کارگر مزرعه‌ پرورش شتر مرغ است که در حاشیه ‌شهر در خانه‌ کوچکی زندگی می کند، حوادثی در مزرعه منجر به خروج “کریم” از کار می‌شود. او برای انجام کاری به شهر می‌آید و در آنجا اتفاقاتی زندگی ‌اش را دستخوش تغییر می‌کند.

این فیلم در جشنواره بین المللی فیلم فجر در بخش سینمای ایران سال ۱۳۸۶ سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را برای مجیدی به همراه داشت؛ “آواز گنجشک ها” در جشنواره بین المللی فیلم “برلین” آلمان شرکت کرد و توانست خرس نقره ای بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای “رضا ناجی” به همراه آورد.

بیوگرافی مجید مجیدی ، کارگردان پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران“محمد رسول‌الله” پر هزینه ترین فیلم تاریخ سینمای ایران
این فیلم در سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۹۳ برای اولین بار اکران شد. اکران سراسری محمد رسول‌الله از روز ۵ شهریور ۱۳۹۴ (۲۷ اوت ۲۰۱۵) در ایران و همزمان با افتتاحیه جشنواره فیلم مونترال کانادا آغاز شد.

قرار است سه‌گانه سینمایی و مستقل از هم تولید شود که به مقاطع مختلف زندگی محمد بپردازد. در اولین فیلم، قصه از دوران جاهلیت و شرایط اجتماعی زمان تولد محمد آغاز می‌شود و در ۱۲ سالگی او به پایان می‌رسد.

فیلم‌برداری این اثر بر عهده ویتوریو استورارو و موسیقی متن آن ساختهٔ ای. آر. رحمان است که هر دو از هنرمندان برنده جایزه اسکار به شمار می‌آیند. جلوه‌های ویژه اثر بر عهده اسکات ای. اندرسون برنده اسکار برای طراحی جلوه ویژه «باب» در ۱۹۹۶ است که جلوه‌های ویژه قسمت حمله سپاه ابرهه به مکه را طراحی و اجرا کرده است. میلژن کرکا کلژاکویچ طراح دکور فرانسوی که قبلاً جایزه «سزار» و «آکادمی فیلم اروپا» و همچنین نامزد دریافت جایزه «اِمی» را در کارنامه خود داشته است، طراحی دکور این فیلم را بر عهده داشته است.

این فیلم در شهرک سینمایی پیامبر اعظم که در ۵۵ کیلومتری شهر قم قرار دارد، ساخته شده‌است. در این شهرک، ماکت شهرهای مکه و مدینه با مشخصات ۱۴۰۰ سال قبل، در مقیاس یک به یک (مختصات واقعی) طراحی و ساخته شده‌است و قرار است پس از پایان فیلمبرداری، از این دکور تحت عنوان شهرک سینمایی پیامبر اعظم برای دیگر پروژه‌های سینمایی دربارهٔ تاریخ اسلام استفاده شود.

این فیلم پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران محسوب می‌گردد. بخش‌هایی از این فیلم (مربوط به واقعه جنگ اصحاب فیل) در کشور آفریقای جنوبی فیلمبرداری شده است.

فیلم محمد در تهران در ۴۰ سالن سینما به نمایش درآمد و با فروش ۱۷۰ میلیونی روز اول اکران خود در سینماهای تهران بالاترین میزان فروش برای افتتاحیه یک فیلم سینمایی در ایران را رقم زد. این فیلم پیش از تولد پیامبر اسلام (تا ۱۲سالگی) او را در بر می‌گیرد و البته بخش‌های قبل از ۵۰ سالگی محمد نیز به‌صورت فلاش‌بک نشان داده می‌شود.

فیلم سینمایی محمد رسول‌الله رکوردهایی را برای اولین بار در سینمای ایران به جا گذاشته است. رکورد پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران نیز شکسته شد. رحمت‌الله صادقیان رئیس هیئت مدیره شرکت نورتابان اعلام کرد هزینه‌ای بالغ بر ۱۱۶۰ میلیارد ریال برای ساخت این فیلم صرف شد. این هزینه، تقریباً ۲۰ برابر پرهزینه‌ترین فیلم‌های سینمایی ایرانی (ملک سلیمان و شهر موش‌های ۲ با هزینه‌های ساخت حدود ۶۵ میلیارد ریال) تا قبل از ساخته شدن محمد رسول‌الله برآورد شده است. البته فیلم «لاله» نیز که موفق به اکران نشد، حدود ۱۷۰ میلیارد ریال هزینه ساخت داشت.

فیلم محمد رسول‌الله پس از ۸۴ روز نمایش در ۱۳۲ سالن سینما، فروشی بالغ بر ۱۲میلیارد و ۱۸۱ میلیون تومان داشته است. این فیلم در هفته آخر آبان ۱۳۹۴ نیز فروش ۵۲۵ میلیون و ۴۳۴ هزار تومانی را تجربه کرد.

فیلم محمّد رسول‌الله پیش از اکران عمومی و حتی پس از اکران با استقبال برخی کشورهای عربی و مخالفت برخی دیگر مواجه شده است. مجید مجیدی کارگردان این فیلم در پاسخ به برخی مخالفین اعلام کرده که در نگارش فیلمنامه از روایت‌ها و منابع مورد تأیید مسلمانان و نه تنها شیعیان بهره برده است. مجیدی در زمینه ساخت این فیلم گفت: باعث افتخار است که هشت سال از عمرم را صرف پروژه‌ای با نام مقدس پیامبر عظیم الشان اسلام کرده‌ام.

این فیلم به عنوان نماینده سینمای ایران در جشنواره اسکار سال ۲۰۱۶ میلادی اعلام شد، اما به فهرست نهایی جایزه اسکار راه نیافت.
بیوگرافی مجید مجیدی ، کارگردان پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایرانجوایز و افتخارات مجید مجیدی
برنده جایزه ایمیج بهترین حرکات فیلم خارجی زبان برای فیلم آواز گنجشک‌ها ۲۰۰۹
برنده جایزه ویژه هیئت ملی بازبینی فیلم برای فیلم آواز گنجشک‌ها ۲۰۰۹
برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره اسکرین آسیا پاسیفیک برای فیلم آواز گنجشک‌ها ۲۰۰۸
نامزد خرس طلایی جشنواره بین المللی فیلم برلین برای فیلم آواز گنجشک‌ها ۲۰۰۸
برنده جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر برای فیلم آواز گنجشک‌ها ۲۰۰۸
برنده جایزه ویژه هیات داوران جشنواره بین المللی فیلم تسالونیکی برای فیلم بید مجنون ۲۰۰۵
برنده جایزه بهترین کارگردانی و جایزه تماشاگران جشنواره فیلم فجر برای فیلم بید مجنون ۲۰۰۵
برنده جایزه فیبرشی جشنواره فیلم و مستند تسالونیکی برای مستند پابرهنه تا هرات ۲۰۰۴
نامزد جایزه طلایی جایزه ستلایت برای فیلم باران ۲۰۰۱
برنده جایزه بهترین فیلم خارجی زبان جشنواره فیلم اسلو جنوبی برای فیلم باران ۲۰۰۱
برنده جایزه آزادی بیان هیئت ملی بازبینی فیلم برای فیلم باران ۲۰۰۱
برنده هفت جایزه از جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برای فیلم باران ۲۰۰۱
نامزد هوگو طلایی جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو برای فیلم باران ۲۰۰۱
برنده جایزه کلیسای جهانی و جایزه ویژه پاریس جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال برای فیلم باران ۲۰۰۱
نامزد جایزه بهترین فیلم خارجی زبان انجمن منتقدان فیلم لندن برای فیلم رنگ خدا ۲۰۰۰
برنده جایزه بزرگ، جایزه بهترین کارگردان و جایزه فیلم منتخب تماشاگران شنواره بین‌المللی فیلم والنسین برای فیلم رنگ خدا ۲۰۰۰
برنده جایزه ویژه جشنواره فیلم جیفونی برای فیلم رنگ خدا ۲۰۰۰
برنده جایزه لینو براکا جشنواره بین‌المللی فیلم سینمانیلا برای فیلم رنگ خدا ۲۰۰۰
برنده جایزه بزرگ جشنواره بین المللی والنسینز برای فیلم رنگ خدا ۲۰۰۰
برنده جایزه بهترین فیلم خارجی زبان انجمن منتقدان فیلم سن دیگو برای فیلم رنگ خدا ۲۰۰۰
برنده جایزه بزرگ آستوریاس و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره بین المللی فیلم خیخون برای فیلم رنگ خدا ۲۰۰۰
برنده جایزه شاهرخ انجمن منتقدان فیلم آرژانتین برای فیلم بچه‌های آسمان ۲۰۰۰
برنده جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره بین‌المللی فیلم ورشو برای فیلم بچه‌های آسمان ۱۹۹۹
برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال برای فیلم رنگ خدا ۱۹۹۹
برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی فیلم سنگاپور برای فیلم بچه‌های آسمان ۱۹۹۸
برنده جایزه بهترین فیلم خارجی زبان جشنواره بین المللی فیلم نیوپورت برای فیلم بچه‌های آسمان ۱۹۹۸
بیوگرافی مجید مجیدی ، کارگردان پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایرانجزء ۵ نامزد نهایی جایزه بهترین فیلم خارجی زبان اسکار، برای فیلم بچه‌های آسمان ۱۹۹۷
برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال برای فیلم بچه‌های آسمان ۱۹۹۷
برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم لوکاس برای فیلم بچه‌های آسمان ۱۹۹۷
نامزد جایزه بزرگ هیات داوران بنیاد فیلم آمریکا برای فیلم بچه‌های آسمان ۱۹۹۷
برنده جایزه اول سیفژ جشنواره فیلم اولو فنلاند برای فیلم بچه‌های آسمان ۱۹۹۷
برنده جایزه دلفین طلایی جشنواره بین المللی فیلم فستوریا برای فیلم پدر ۱۹۹۷
برنده جایزه هیات داوران جشنواره فیلم سن‌سباستین برای فیلم پدر ۱۹۹۶
برنده جایزه هولدن برای بهترین فیلمنامه و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره فیلم تورین برای فیلم پدر ۱۹۹۶
برنده جایزه بین المللی داوران و لوح تقدیر جشنواره بین المللی فیلم سائوپائولو برای فیلم پدر ۱۹۹۶
برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر برای فیلم پدر ۱۹۹۶
برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر برای فیلم بچه‌های آسمان ۱۹۹۷

فیلم شناسی مجید مجیدی

کارگردانی
انفجار (مستند کوتاه، ۱۳۵۹)
هودج (فیلم کوتاه، ۱۳۶۳)
روز امتحان (فیلم کوتاه، ۱۳۶۷)
یک روز با اسیران (مستند کوتاه، ۱۳۶۸)
بیوگرافی مجید مجیدی ، کارگردان پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایرانبدوک (۱۳۷۰)
آخرین آبادی (فیلم کوتاه، ۱۳۷۱)
پدر (۱۳۷۴)
خدا می‌آید (فیلم کوتاه، ۱۳۷۴)
بچه‌های آسمان (۱۳۷۵)
رنگ خدا (۱۳۷۷)
باران (۱۳۷۹)
پابرهنه تا هرات (مستند، ۱۳۸۰)
المپیک در اردوگاه (مستند کوتاه، ۱۳۸۱)
بید مجنون (۱۳۸۳)
آواز گنجشک‌ها (۱۳۸۶)
سه گانه ی محمد – قسمت اول: محمد (ص)

بازیگری
توجیه (۱۳۶۰)
استعاذه (۱۳۶۱)
مرگ دیگری (۱۳۶۱)
دو چشم بی سو (۱۳۶۲)
بایکوت (۱۳۶۴)
تیرباران (۱۳۶۵)
تا مرز دیدار (۱۳۶۸)
در جستجوی قهرمان (۱۳۶۸)
شنا در زمستان (۱۳۶۸)

 
منابع : ویکی پدیا – وبسایت سیمرغ – وبسایت شخصیت نگار
ویرایش و نشر : ایران ادیب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *