بیوگرافی الیور استون ، منتقد سرسخت سیاست های آمریکا

– الیور استون : زاده ۱۵ سپتامبر ۱۹۴۶ در نیویورک سیتی، آمریکا

بیوگرافی الیور استون ، منتقد سرسخت سیاست های آمریکاویلیام الیور استون (William Oliver Stone) در ۱۵ سپتامبر ۱۹۴۶ در نیویورک به دنیا آمد. پدر او یهودی و مادرش کاتولیکی فرانسوی بود که در سال ۱۹۶۲ درحالیکه استون دوران نوجوانی خود را می گذراند، از یکدیگر جدا شدند.

استون در آوریل ۱۹۶۷ در ارتش ایلات متحده ثبت نام کرد؛ از آوریل ۱۹۶۷ تا نوامبر ۱۹۶۸ به عنوان یکی از سربازان جنگ ویتنام در ارتش خدمت کرد و در این دوران دو مدال دریافت نمود.

استون در سال ۱۹۷۱ از دانشکده هنرهای زیبای نیویورک فارغ التحصیل شد. او کار خود را با ساخت فیلم کوتاه “آخرین سال در ویتنام” آغاز کرد و قبل از آنکه به عنوان فیلمنامه نویس و کارگردان مطرح شود، شغلهای زیادی را تجربه کرد.

او فیلمسازی حرفه ایش را با فیلمی در ژانر وحشت با نام “تصرف” ( Seizure) آغاز کرد و پس از آن در سال ۱۹۷۹ با نوشتن فیلمنامه “قطار نیمه شب” (Midnight Express) فیلمی به کارگردانی “آلن پارکر” کارگردان انگلیسی، توانست نخستین جایزه اسکار خود را به دست آورد.

او دهه ۸۰ را با ساخت فیلمی به نام “دست” آغاز کرد و در سال ۱۹۸۳ فیلمنامه “صورت زخمی” (Scarface) را برای “برایان دی پالما” و در سال ۱۹۸۵ فیلمنامه “سال اژدها” (Year of the Dragon) را برای “مایکل چیمینو” نوشت و پس از آن به دنبال اولین فیلم بلندش “سالوادور” (Salvador) رفت. فیلم “سالوادور” در سال ۱۹۸۶ اکران شد؛ در این سال مهمترین فیلم استون و آغاز سه گانه او یعنی فیلم “جوخه” به نمایش درآمد.

استون در این فیلم به شدت سیاست‎های دولت آمریکا در آن سال‎ها و در رابطه با حضور نظامی در ویتنام را مورد انتقاد قرار داد و به از دست رفتن ارزش‎های انسانی در این جنگ خونین که خود از نزدیک در آن حضور داشت؛ تأکید کرد. این فیلم داستان جوانی است که پس از اخراج از دانشگاه، به طور داوطلبانه در جنگ ویتنام شرک می‌کند و در این میان با چهره واقعی جنگ و جنایاتی که در آن به وقوع می‌پیوندد آشنا می‌شود. فیلم “جوخه” در سال ۱۹۸۶ برنده چهار جایزه اسکار از جمله جوایز بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد.

بیوگرافی الیور استون ، منتقد سرسخت سیاست های آمریکااستون پس از فیلم “جوخه” فیلم‎های اعتراضی خود را ادامه داد و تیغ تند انتقاد خود را به سمت دنیای اقتصاد با فیلم “وال استریت” و انتقاد از دنیای رسانه‎ای و سیستم اجتماعی با فیلم “گفت‎وگوی رادیویی” (Talk Radio) کشاند. استون در سال ۱۹۸۹ به سراغ “متولد چهارم جولای” (Born on the Fourth of July) رفت و این فیلم را براساس کتاب “زندگینامه ران کوویچ” سرباز آمریکایی حاضر در جنگ ویتنام ساخت؛

داستان این فیلم از دوران کودکی ران شروع و با سال‌های نوجوانی و تحصیل او در دبیرستان ادامه‌ می‌یابد تا آنجا که او به خدمت سربازی رفته و سپس به عنوان یکی از تفنگداران نیروی دریایی آمریکا در جنگ ویتنام شرکت می‌کند ولی در جریان این جنگ دچار قطع نخاع می‌شود. او در بازگشت خود به وطن و گذراندن دوران بازپروری و بهبود در بیمارستان با مرور خاطرات جنگ و پس از آنکه احساس می‌کند از طرف کشوری که به خاطرش جنگیده مورد خیانت و بی‌مهری قرار گرفته، به مرور به یک فعال ضد جنگ تبدیل می‌شود.

این فیلم نامزد ۶ جایزه اسکار شد که در این میان توانست دو جایزه اسکار بهترین کارگردانی و تدوین را از آن خود کند.

الیور استون پس از عمل به دغدغه‎هایش پای در مسیر تازه‎ای گذاشت که با ساخت فیلم “درها” (The Doors) آغاز گشت و پس از آن فیلم سیاسی “جی‎ اف‎ کی” (JFK) را پیرامون ترور جان اف کندی رئیس جمهور سابق آمریکا ساخت.
ترور جان اف کندی، در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ از جمله رخدادهای سیاسی است که نویسندگان و فیلمسازان بسیاری را وسوسه کرد تا به عرصه‌ ادبیات و سینما پا بگذارند. یکی از بحث‌برانگیز‌ترین روایت‌های سینمایی ترور کندی، فیلم “JFK” است که در سال ۱۹۹۱ اکران شد و جنجال‌های بسیاری به پا کرد. استون با فیلم خود بر دنیای سیاست هم طعنه‌ای تلخ زد و مدعی شد کندی به دلیل منافع نظامی – صنعتی آمریکا سعی در طولانی کردن جنگ با ویتنام داشته است.
بیوگرافی الیور استون ، منتقد سرسخت سیاست های آمریکااو در سال ۱۹۹۴ فیلم “قاتلین بالفطره” را کارگردانی کرد. استون این فیلم را براساس فیلمنامه کوئنتین تارانتینو که تازه فعالیت خود را آغاز کرده بود ساخت.

آخرین فیلم سه‎گانه ضدجنگ ویتنام را “بهشت و زمین” (Heaven and Earth) رقم زد. “بهشت و زمین” داستان پیامدهای جنگ ویتنام بر زندگی زناشویی زنی ویتنامی و مردی آمریکایی است که سرباز جنگ ویتنام بوده است.

فیلم بعدی استون با نام “نیکسون” فیلمی درباره سی و هفتمین رئیس جمهور امریکا بود. او در سال ۲۰۰۳ مستند “فرمانده” را درباره “فیدل کاسترو”، رئیس جمهور کوبا و دوست “هوگو چاوز” رئیس جمهور سابق ونزوئلا را کارگردانی کرد.

فیلم “مرکز تجارت جهانی” فیلمی به کارگردانی الیور استون از مهمترین آثاری است که در خصوص واقعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ساخته شده است.الیور استون درباره فیلمش گفته است:

«فکر می‌کنم اتفاقی که در ‌۱۱ سپتامبر سال ‌۲۰۰۱ افتاد آنقدر بزرگ و غریب است که هیچ کارگردان و فیلمنامه‌نویسی نمی‌تواند آن را تصویر کند حتی اگر این اتفاق بیفتد، باید سوال کنیم که دیدن آن منظره هولناک چه فایده‌ای دارد؛ مگر آن تصویرهایی را که از تلویزیون‌ها بارها و بارها پخش شد ندیده‌ایم. چیزی که از آن غفلت کردیم و درباره‌اش حرف نزدیم، مردمی بودند که در خیابان‌ها می‌دویدند و می‌خواستند هرطور شده به مجروحانی که زیر آوار مانده بودند کمک کنند. من این وجه داستان ‌۱۱ سپتامبر را بیشتر می‌پسندم.»

او در سال ۲۰۰۸ فیلم “دبلیو” را پیرامون زندگی جورج واکر بوش ساخت که پس از “جی اف کی” و “نیکسون”، سومین فیلم استون درباره روسای جمهور آمریکا بود. او در مصاحبه های خود ضمن پافشاری بر موضع خود در ساخت این فیلم گفت: «آنهایی که از فیلم من انتقاد می‌کنند از بوش وحشت دارند.»

از ویژگی بارز فیلم‌های استون استفاده از چندین دوربین مختلف و فرمت های مختلف از VHS گرفته تا فیلم ۸ میلی متری و ۷۰ میلی متری ذکر کرده‌اند.

بیوگرافی الیور استون ، منتقد سرسخت سیاست های آمریکامسلمان شدن پسر الیور استون
شان استون، پسر الیور استون در سفری که به منظور ساخت یک فیلم به ایران داشت، طی مراسمی در اصفهان، در ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۰ مسلمان شد و نام “علی” را برای خود برگزید.

“شان استون” که پیش از این یک مسیحی کاتولیک بود، به عنوان یک مسلمان شیعه با نام “علی” به کشور خود بازگشت و همه کنجکاوانه منتظر عکس‌العمل پدر او بودند. مسلمان شدن یک هنرمند آمریکایی آن هم فرزند الیور استون، به عنوان یکی از منتقدان دولت و سیاست‌های جنگ‌ طلبانه آمریکا با واکنش‌های متفاوت رسانه‌های غربی روبرو شد.

روزنامه آمریکایی نیویورک پست اعلام کرد که مسلمان شدن او در هالیوود با واکنش‌های منفی زیادی روبرو شده است. “علی استون” درباره واکنش پدرش نسبت به مسلمان شدنش گفت: «پدرم به شدت از اینکار من استقبال کرد، او به من گفت، “خداوند با توست”، پدرم درک کرده است که هدف من از اینکار ایجاد یک پل ارتباطی و همچنین ایجاد صلح است.»

فیلم شناسی الیور استون
-“تصرف” (Seizure) محصول سال ۱۹۷۴
-“دست” (The Hand) محصول سال ۱۹۸۱
-“سالوادور” (Salvador) محصول سال ۱۹۸۶
-“جوخه” (Platoon) محصول سال ۱۹۸۶
-“وال استریت” (Wall Street) محصول سال ۱۹۸۷
-“گفت وگوی رادیویی” (Talk Radio) محصول سال ۱۹۸۸
-“متولد چهارم جولای” (Born on the Fourth of July) محصول سال ۱۹۸۹
-“درها” (The Doors) محصول سال ۱۹۹۱
بیوگرافی الیور استون ، منتقد سرسخت سیاست های آمریکا-“جی اف کی” (JFK) محصول سال ۱۹۹۱
-“بهشت و زمین” (Heaven & Earth) محصول سال ۱۹۹۳
-“قاتلین بالفطره” (Natural Born Killers) محصول سال ۱۹۹۴
-“نیکسون” (Nixon) محصول سال ۱۹۹۵
-“دوربرگردان” (U Turn) محصول سال ۱۹۹۷
-“هر یکشنبه موعود” (Any Given Sunday) محصول سال ۱۹۹۹
-“فرمانده” (Comandante) محصول سال
-“اسکندر” (Alexander) محصول سال ۲۰۰۴
-“در جستجوی فیدل” (Looking for Fidel) محصول سال ۲۰۰۴
-“مرکز تجارت جهانی” (World Trade Center) محصول سال ۲۰۰۶
-“دبلیو” (W) محصول سال ۲۰۰۸
-“وال استریت: پول هرگز نمی خوابد” (Wall Street: Money Never Sleeps) محصول سال ۲۰۱۰
-“وحشی ها” (Savages) محصول سال ۲۰۱۲

 

 
منابع : وب سایت شخصیت نگار – ویکی پدیا
ویرایش و نشر : ایران ادیب

یک دیدگاه در “بیوگرافی الیور استون ، منتقد سرسخت سیاست های آمریکا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *