بیوگرافی انگ لی ، کارگردان کوهستان بروکبک و زندگی پی

– انگ لی : زاده ۲۳ اکتبر ۱۹۵۴ در پینگتانگ، تایوان

بیوگرافی انگ لی ، کارگردان کوهستان بروکبک و زندگی پیانگ لی در ۲۳ اکتبر ۱۹۵۴ در شهر کوچک پینگ تونگ به دنیا آمد. شهری جنوبی که مردمان آن، اغلب کشاورز بودند. پدر و مادر لی در سال ۱۹۴۹، پس از شکست چین در جنگ داخلی، از چین به تایوان نقل مکان کردند. پدر لی او و دیگر کودکانش را برای تحصیل در رشته فرهنگ و هنر چینی و هم‌چنین خوشنویسی، به مدرسه فرستاد. لی دبیرستان خود را در بزرگ‌ترین دبیرستان تایوان ادامه داده و به پایان رسانید.

او برای رسیدن به دانشگاه، دوبار در آزمون ورودی این دانشگاه مردود شد. سرانجام در سال سوم وارد کالج هنرهای ملی و در سال ۱۹۷۵ از این کالج فارغ‌التحصیل شد. پدر انگ از او می‌خواست که به تحصیلاتش ادامه دهد و به مقام استادی برسد اما علاقه شدید وی در دوران کالج به هنر و درام، او را سمت هنر برد. دیدن یکی از فیلم های اینگمار برگمن به نام The Virgin Spring (1960) نیز اتفاقی سازنده برای او به بود.

انگ لی پس از به اتمام رساندن دوران سربازی‌اش به آمریکا سفر کرد و پس از ورود به دانشگاهی در ایلیونز در رشته‌ی تئاتر مشغول به تحصیل شد؛ جایی که انگ لی توانست مدرک لیسانس خود در رشته‌ی تئاتر را از آن‌جا به دست آورد. او پس از فارغ‌التحصیلی با همسر آینده‌ی خود، جین لین، آشنا شد و پس از گذشت اندک زمانی به دنبال مدرک دکترای خود در یکی از دانشگاه‌های نیویورک رفت. در آن‌جا با اسپایک لی نیز هم‌کلاس بود.

او پس از فارغ التحصیلی برای اولین بار در سال ۱۹۸۲ دوربین به دست شده و اولین فیلم کوتاه خود را با نام Shades of the Lake ساخت که در کشورش توانست یکی از جوایز معتبر را به دست آورد. او کار پایان نامه خود را یک فیلم ۴۳ دقیقه‌ای در سال ۱۹۸۴ به نام Fine Line در نظر گرفت که مورد استقبال اکثر اساتید قرار گرفت و بعد از آن برای نمایش عمومی نیز انتخاب شد. پایان نامه لی توجه خیلی‌ها به خصوص شرکت ویلیام موریس را به خود جلب کرد. با این‌که این پایان نامه مورد استقبال قرار گرفته‌بود اما لی به مدت شش سال بی‌کار ماند. در طول این مدت لی در کنار همسر خود زندگی می‌کرد در حالی که همسرش، لین، زیست شناس و تنها نان‌آور خانواده بود و این برای لی نوعی سرافکندگی محسوب می‌شد. با همه‌ی این‌ها او علاقه خود را به دنیای تئاتر و سینما پنهان نمی‌کرد و در طول این مدت به نگارش فیلم نامه‌های مختلفی روی آورد.

بیوگرافی انگ لی ، کارگردان کوهستان بروکبک و زندگی پیانگ لی در دهه ۹۰ بالغ بر ۶ فیلم ساخت که از بین آن‌ها می‌توان به فیلم هایی نظیر Pushing Hands،The Wedding Banquet ، Eat Drink Man Woman ، Sense and Sensibility ، The Ice Storm ، Ride with the Devil اشاره کرد که در اکثر این فیلم‌ها او هم نویسنده بوده و هم کارگردان.

دومین فیلم بلند انگ لی The Wedding Banquet اولین نامزدی اسکار را برای او به ارمغان آورد. با این‌که نتوانست آن را کسب کند اما موفقیت چشم‌گیری برای انگ لی محسوب می‌شد. داستان این فیلم بدین شرح است: والدین پیرمردی هم‌جنس‌خواه و تایوانی-امریکایی به نام «گائو وای تونگ» (چائو) به او اصرار می‌کنند هر چه زودتر ازدواج کند. «وای تونگ» به توصیه‌ی دوستش به دختری که به دنبال کارت سبز است پیشنهاد ازدواجی مصلحتی را می دهد. اما بعد باخبر می‌شود که پدر و مادرش خیال دارند در مراسم عروسی شرکت کنند.

Eat Drink Man Woman ، سومین فیلم بلند انگ لی، بار دیگر نامزدی در اسکار در قسمت بهترین فیلم خارجی زبان را کسب کرد. در این فیلم «چو»، سرآشپز ماهر بازنشسته، همراه با سه دختر دم بختش، «جیاجن»، معلم شیمی که مسیحی شده، «جیا چی ین»، کارمند ارشد خطوط هوایی، و «جیا نیگ»، دانشجویی که در همبرگر فروشی کار می کند، در خانه‌ای بزرگ در تایپه زندگی می‌کند. زندگی در این خانه حول محور ناهار مفصلی که پدر، یکشنبه‌ها تدارک می‌بیند و زندگی عاطفی تک تک افراد خانواده می چرخد.

چهارمین فیلم بلند انگ لی، نام او را به عنوان یکی از بهترین کارگردانان پر آوازه‌ی جهان مطرح کرد. او با فیلم Sense and Sensibility نامی برای خود دست و پا کرده و هفت عنوان نامزدی در آکادمی اسکار به ارمغان آورد. این فیلم بیوگرافی انگ لی ، کارگردان کوهستان بروکبک و زندگی پیانگلستان، اواخر قرن هجدهم را نمایش می‌دهد. مرد ثروتمندی به نام آقای دشوود که در آستانه مرگ قرار دارد، تمامی ملک و املاکش را به پسر ارشد خود، جان، که از همسر اولش است می دهد. اما در مقابل از او می خواهد که مراقب دخترانش، الینور، ماریان، مارگارت نوجوان و امیل فرانسوا که از همسر دوم او هستند، باشد و مخارج آن‌ها را به‌طور کامل بپردازد. پس از مرگ پدر، جان که تحت سلطه همسرش، فانی، قرار دارد از قولی که به پدر داده سر باز می‌زند. حال دختران دشوود به همراه مادرشان مجبورند که از عمارت اشرافی «پارک ساکس» که اکنون متعلق به جان است بروند.
بعد از این فیلم انگ لی دو فیلم دیگر نیز ساخت اما موفقیت چندانی نصیب او نشد.

انگ لی در مقام کارگردان بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰، شش فیلم دیگر نیز به کارنامه‌ی هنری خود افزود که می‌توان به فیلم هایCrouching Tiger, Hidden Dragon ، The Hire ، Hulk ، Brokeback Mountain ، Lust, Caution و Taking Woodstock اشاره کرد.

اولین فیلم انگ لی در دهه‌ی اول قرن بیستم فیلم Crouching Tiger, Hidden Dragon بود که برای انگ لی نامزدی جایزه‌ی اسکار بهترین کارگردانی را به ارمغان آورد. لی دوباره با این فیلم بعد از ۱۹۹۵ به عرصه قدرت‌نمایی در هالییود بازگشت. فیلم انگ لی در قسمت های مختلف اسکار ۱۰ نامزدی به ارمغان آورد که توانست ۴ جایزه از این جوایز را از آن خود نماید. در این فیلم سرنوشت دو زن که هر دو مبارزانی با کفایت در دوران «سلسله‌ی چینگ» می‌باشند در هم گره می خورد. یکی، زی یی و دیگری، یئو هستند که سرانجام به رویارویی خشنونت بار و شگفت انگیزی کشانده می‌شوند.

شرح فیلم: ببر خیزان، اژدهای پنهان در نگاه اول یک اثر مرتبط با ورزش‌های رزمی به سیاق سنتی سینمای هنگ کنگ است اما لحن شاعرانه و آرامی که لی برای این روایت به کار گرفته و نوع ساختار صحنه های رزمی، فیلم را تبدیل به الگویی تازه برای این نوع سینما می کند.

بعد این فیلم، او دو فیلم دیگر نیز در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ به نام های Hire و Hulk را به پرده سینماها برد و بالاخره زمان قدرت‌نمایی انگ لی دوباره فرارسید.

بیوگرافی انگ لی ، کارگردان کوهستان بروکبک و زندگی پیدر سال ۲۰۰۵ انگ لی فیلم کوهستان بروکبک را ساخت. او با این فیلم اولین اسکار خود را در مقام کارگردانی کسب کرد. کوهستان بروکبک ۸ نامزدی را در اسکار به همراه داشت که علاوه بر بهترین کارگردانی توانست ۲ جایزه دیگر را نیز کسب نماید.

در این فیلم در سال ۱۹۶۳، انیس و جک توسط جو استخدام می‌شوند تا در تابستان گله‌ی گوسفند جو را نگهداری کنند. در طول تابستان، جک و انیس به یک‌دیگر علاقمند می‌شوند. پس از گذراندن تابستان در کنار هم، درگیری شدیدی بین آن دو به‌وجود می‌آید و از یک‌دیگر جدا می‌شوند. انیس به خانه بازمی‌گردد و با نامزد خود، آلما بییرز، ازدواج می‌کند و صاحب دو فرزند می‌شود. تابستان سال بعد جک باز هم به مزرعه بازمی‌گردد ولی جو که شاهد روابط انیس و جک بوده، از استخدام جک سرباز می‌زند، به همین علت جک نیز به خانه بازگشته و با لورین نیوسام ازدواج می‌کند. بعد از چهار سال، جک و انیس یک‌دیگر را می‌بینند و جک درباره‌ی زندگی در مزرعه کوچکی با وی، شروع به رویا پردازی می‌کند اما انیس که شاهد کشته شدن یک هم‌جنس‌باز در زمان کودکی اش بوده، قبول نمی‌کند.

انگ لی بعد این فیلم دو فیلم دیگر را تا سال ۲۰۱۰ به روی پرده های سینما برد.

او در سال ۲۰۱۲ فیلم زندگی پی Life of Pi را به صورت سه‌بعدی به سینماها عرضه داشت. این فیلم دوباره انگ لی را در صدر اخبار سینمایی برد و او، اولین کار سه‌بعدی خود را به‌گونه‌ای انجام داد که اکثر منتقدان، فیلمش را پسندیدند و جیمزکامرون، ابداع کننده موج جدید فیلم های سه‌بعدی، از فیلم انگ لی به عنوان یکی از برترین فیلم های سه‌بعدی نام برد. فیلم زندگی پی دومین اسکار کارگردانی را برای انگ لی به‌همراه داشت. این فیلم توانست در اسکار ۲۰۱۳ نامزد ۱۱ جایزه اسکار شود و علاوه بر کارگردانی ۳ جایزه دیگر را نیز کسب کرد.

داستان این فیلم در باغ وحش خانوادگی کوچکی در Pondichery هند جایی که پسر christened Piscine بزرگ شده اتفاق می‌افتد. Piscine، ترجمه شده از فرانسه به انگلیسی، به معنی استخر است اما در هند، جایی که زبان انگلیسی نسبت به زبان فرانسه بیشتر صحبت می شود، دوستانش او را با نام مستعار Pee صدا می‌کنند. Pee مصمم است که به این موضوع خاتمه دهد؛ به همین دلیل اسم مستعار “Pi” را انتخاب می‌کند. نشان دادن توانایی خارق‌العاده‌ای که نوشتن ثابت‌ ریاضی آن با ۳٫۱۴ آغاز می‌شود و هرگز به پایان نمی‌رسد. اگر Pi عددی نامحدود است پس اسم مناسبی برای پسری کمال‌طلب است. باغ وحش بسته می شود و پدر Pi خانواده و تعدادی از حیوانات با ازرش را با کشتی‌ به کانادا می‌فرستد. در هوای تاریک به علت یک‌سری سقوط ها، گورخر، اورانگوتان و شیری جست‌و‌خیز کنان در قایق، با پسری به دریاهای آزاد هدایت می شوند.

جوایز و افتخارات مهم انگ لی

بیوگرافی انگ لی ، کارگردان کوهستان بروکبک و زندگی پیاسکار
برنده بهترین کارگردانی برای فیلم زندگی پی در سال ۲۰۱۲
برنده بهترین کارگردانی برای فیلم کوهستان بروکبک در سال ۲۰۰۵

برلین
خرس طلایی بهترین فیلم برای فیلم ضیافت عروسی ۱۹۹۳
خرس طلایی بهترین فیلم برای فیلم عقل و احساس در سال ۱۹۹۵

ونیز
شیر طلایی بهترین فیلم برای فیلم کوهستان بروکبک در سال ۲۰۰۵
شیر طلایی بهترین فیلم برای فیلم شهوت , اخطار در سال ۲۰۰۷

بافتا
کاندیدای بهترین کارگردانی برای فیلم عقل و احساس در سال ۱۹۹۵
برنده بهترین کارگردانی برای فیلم ببر خیزان، اژدهای پنهان در سال ۲۰۰۰
برنده بهترین کارگردانی برای فیلم کوهستان بروکبک در سال ۲۰۰۵

فیلم شناسی انگ لی
دست‌های قدرت ۱۹۹۲ Pushing Hands
ضیافت عروسی ۱۹۹۳ Wedding Banquet
بخور، بنوش، زن، مرد ۱۹۹۴ Eat Drink Man Woman
حس وحساسیت ۱۹۹۵ Sense and Sensibility
طوفان یخی ۱۹۹۷ The Ice Storm
با شیطان سوار شو ۱۹۹۹ Ride with the Devil
ببر خیزان، اژدهای پنهان ۲۰۰۰ Crouching Tiger Hidden Dragon
استخدام ۲۰۰۲ Chosen
هالک ۲۰۰۳ Hulk
کوهستان بروکبک ۲۰۰۵ Brokeback Mountain
شهوت، اخطار ۲۰۰۷ Lust , Caution
گرفتن وودستاک ۲۰۰۹ Taking Woodstock
زندگی پی ۲۰۱۲ Life of Pi
پیاده‌ روی نیم‌ روزی و طولانی بیلی لین ۲۰۱۶
فیلمی در مورد بوکس زنی Thrilla in Manila 2018 (مراحل پیش تولید)

 

 

 

منابع : ویکی پدیا – cinemacenter.ir – خاطرات سینما Cinema Diary
ویرایش و نشر : ایران ادیب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *