بیوگرافی سوفیا لورن ، نماد زرق‌وبرق و جذابیت در هالیوود دهۀ ۶۰

سوفیا لورن : زادهٔ ۲۰ سپتامبر ۱۹۳۴ در رم، ایتالیا

بیوگرافی سوفیا لورن ، نماد زرق‌وبرق و جذابیت در هالیوود دهۀ 60سوفیا لورن با نام اصلی سوفیا ویلانی شیکولونه در ۲۰ سپتامبر ۱۹۳۴ در رم متولد شد و در شهر کوچک پوتسولی نزدیک ناپل بزرگ شد. پدرش مهندس و مادرش بازیگر و آموزگار پیانو بود. بعد از امتناع پدر سوفیا از ازدواج با مادرش که او را بدون هیچ پشتیبانی رها کرد. خانواده لورن یک فرزند دختر مشترک دیگر به نام آنا ماریا ویلانی در سال ۱۹۳۸ داشتند. سوفیا، مادرش و ماریا با مادربزرگ لورن در پوتزولی نزدیک ناپل زندگی می‌کردند. لورن دو نابرادری جوانتر پدری به نامهای جولیانو و جوزپه دارد.

 

در طول جنگ جهانی دوم، بندر و کارخانه مهمات در پوتزولی هدف بمباران مکرر از متفقین بود. در طی یک حمله، هنگامی که لورن به پناهگاه فرار کرد او مورد اصابت گلوله قرار گرفت و از چانه زخمی شد. بعد از این، خانواده او به ناپل جایی که خویشاوندان دورشان در آنجا بودند، نقل مکان کرد. بعد از جنگ، لورن و خانواده‌اش به پوتزولی برگشتند. مادربزرگ او یک میخانه در اتاق نشیمن خانه خود که گیلاس‌های مشروب خانگی می‌فروخت باز کرددر آنجا مادرش پیانو می‌نواخت، خواهرش می‌خواند و سوفیا منتظر مشتری بود و ظرفها را می‌شست. این مکان بسیار محبوب برای سربازان آمریکایی مستقر در نزدیکی آنجا بود.

 

او در شانزده سالگی، مدل یک مجلّهٔ ماهانه بود و از همین راه به عالم سینما راه یافت فعالیت سینمایی اش را با نقش‌های کوچک در فیلم‌های کوچک ایتالیایی آغاز کرد اولین نقشش را در فیلم روشنایی‌های وارتیه درسال ۱۹۵۰ ایفاکرد. سوفیا در رقابت‌های زیبایی محلی هم شرکت می‌کرد و چندین جایزه دریافت نموده اما سرانجام توسط کارلو پونتی تهیه کننده سینمایی کشف شد وبه عالم سینما راه یافت.

 

پونتی، لورن را نخستین بار زمانی دید که هر دو در یک مسابقه ملکه زیبایی شرکت کرده بودند؛ پونتی ۳۷ ساله داور مسابقه‌ای بود که سوفیای ۱۵ ساله در آن با دیگران رقابت می‌کرد. او مقدمات ستاره شدن سوفیا را آماده کرد؛ از فراگیری فن بازیگری گرفته تا آموختن درس زبان انگلیسی.

 

با تلاش کارلو پنتی نامش به سوفیا لورن تغییر کرد. اوابتدا در فیلم‌های برده فروشی سفید و «دوشیزگان در خطر» بازی کرد و سپس در فیلم‌های دختر رودخانه، آتیلا، چرخ و فلک تا پل و حیف که خیلی حقه‌ای ظاهر شد. زمانی که رم رقیب اصلی هالیوود در تولید فیلم بود او ستاره بسیاری از محصولات سینمائی رم بود و با کارگردانانی چون فدریکو فلینی و ویتوریو دسیکا کار کرده‌است و مارچلو ماستریانی همبازی او در بسیاری از فیلم‌هایش بود.

 

بیوگرافی سوفیا لورن ، نماد زرق‌وبرق و جذابیت در هالیوود دهۀ 60نتیجه یک نظر خواهی در ایتالیا می‌گوید مردم ایتالیا بیشتر از هر نقش دیگر سوفیا لورن، بازی او را در برابر مارچلو ماستریانی در فیلم دیروز امروز و فردا ساخته ویتوریو دسیکا را دوست دارنداین فیلم با همین نام در زمان خود در ایران نیز با استقبال بسیار روبرو شد. لورن قراردادی که با استودیو پارامونت بست به شهرت جهانی دست یافت از جمله فیلم‌های وی در این دوره را می‌توان «غرور و شهوت، هوس زیر درخت‌های نارون، قایق خانگی، ثعلب سیاه و زن اونجوری» را نام برد. وی از جمله هنر پیشگانی است که این حرفه را از صفر شروع کرد و درنتیجهٔ تلاش بسیار، مقام ممتازی به دست آورد؛ و درسال ۱۹۶۱ فیلم مشهور ال سید را بازی کرد.

 

لورن توانایی بازیگری وسیعی حتی در حوزه کمدی داشت به ویژه در پروژه‌های ایتالیایی، که می‌توانست به راحتی افکار خود را ابراز کند هر چند در یادگیری زبان انگلیسی هم به خوبی پیشرفت داشت، جایزه اسکاری که بدست آورده اولین جایزه مهم اسکار برای یک بازیگر زن غیر انگلیسی زبان بود. لورن یکی از مشهورترین بازیگران زن جهان بود و هم‌زمان به بازی در فیلم‌های آمریکایی و اروپایی مشغول بود و با بزرگ‌ترین ستارگان مرد سینماکار می‌کرد. در سال ۱۹۶۴ با بازی در فیلم سقوط امپراتوری رم و دریافت دستمزد یک میلیون دلاری بازی اش را کامل کرد.

 

فعالیت لورن پس از مادر شدنش کاهش یافت و در ۴۰ و ۵۰ سالگی در فیلم‌های همچون سفر و روز خاص بازی کرد. در دهه ۶۰ در انتخاب فیلم‌ها وسواس بیشتری به خرج می‌داد در سال ۱۹۹۱ به خاطر خدماتش به سینمای جهان اسکار افتخاری دریافت کرد و به عنوان یکی از گنجینه‌های سینمای جهان معرفی شد. در فیلم آماده پوشیدن رابرت آلتمن در سال ۱۹۹۵ هم حضوری موفق داشت.

 

فعالیت‌های وی در سال ۲۰۰۳ حضور مختصری در کلیپ موسیقی زندگی آمریکایی مدونا داشت، در سال ۲۰۰۶ هم در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی تورین پرچم المپیک را حمل کرد در سال ۲۰۰۷ هم در سن ۷۲ سالگی در فیلم تقویم قراربود جلوی دوربین برهنه شود وازاین کار منصرف شد. سوفیا لورن بازیگر سرشناس ایتالیایی در طول ۷۲ سال زندگی هنری درحدود۹۰ فیلم به ایفای نقش پرداخته‌است از آخرین کارهایش می‌توان به حضور در جشنواره ‘’ ونیز’’ به خاطر بازی در فیلم پسرش ‘’ ادواردو پونتی’’ با عنوان ‘’در میان غریبه ها’’ اشاره کرد.

 

بیوگرافی سوفیا لورن ، نماد زرق‌وبرق و جذابیت در هالیوود دهۀ 60زندگی شخصی سوفیا لورن

داستان پرماجرای عشق پنهان و ازدواج آشکار سوفیا لورن با کارلو پونتی به سرعت از سوژه‌های داغ مجلات شد. به خاطر قوانین رسمی ایتالیای زیر سلطه کلیسای کاتولیک، کارلو پونتی نمی‌توانست از همسر پیشین خود جدا شود، مگر احتمالا با ترفندهایی یادآور “طلاق به سبک ایتالیایی” (فیلمی دلنشین از پیترو جرمی). کارلو پونتی و سوفیا لورن پس از ماجراهای طولانی سرانجام در سال ۱۹۶۶ به شکل رسمی ازدواج کردند، آن هم پس از گرفتن تابعیت فرانسه، که اینجا هم باید از فیلم “ازدواج به سبک ایتالیایی” یاد کرد.

 

زندگی مشترک سوفیا لورن با کارلو پونتی تا زمان مرگ پونتی در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۰۷ به خاطر عوارض ریوی ادامه داشت. وقتی از او در نوامبر ۲۰۰۹ پرسیدند که آیا احتمال دارد او دوباره ازدواج کند؟ پاسخ داد که: نه، دوباره هرگز، غیرممکن است که کس دیگری را دوست داشته باشد.

 

عروسهای او ساشا الکساندر و آندرا مس زاروس هستند. او چهار نوه دارد: لوچیا سوفیا پونتی (متولد ۱۲ می ۲۰۰۶) ویتوریو لئونه پونتی (متولد ۳ آوریل ۲۰۰۷)، لئوناردو فورتوناتو پونتی (متولد ۲۰ دسامبر ۲۰۱۰) و بئاتریس لارا پونتی (متولد ۱۵ مارس ۲۰۱۲).

 

محل اقامت اولیه لورن از اواخر سال ۲۰۰۶ در ژنو سویس بوده است همچنین صاحب یک خانه در ناپل و رم است.

 

در سپتامبر ۱۹۹۹ لورن در برابر ۷۶ تارنمای بزرگسالان به خاطر ارسال عکسهای برهنه تغییر یافته خود در اینترنت اقامه دعوی کرد.

 

لورن یکی از بزرگترین طرفدران باشگاه فوتبال ناپولی است. در می سال ۲۰۰۷ هنگامی که این تیم در سری ب ایتالیا سوم شد به روزنامه لاگاتزتا دلو اسپورت گفت که اگر تیمش پیروز شود می‌خواهد یک رقص همرا با برهنگی انجام دهد.

 

لورن یک معتقد به کلیسای کاتولیک است. هر چند در مسائل مختلف مانند عفت در لباس پوشیدن و ازدواجش در تقابل با این کلیسا بوده است

 

بیوگرافی سوفیا لورن ، نماد زرق‌وبرق و جذابیت در هالیوود دهۀ 60افتخارات و جوایز سوفیا لورن

در سال ۱۹۵۸ به خاطر بازی در فیلم ثعلب سیاه، موفق به دریافت جایزه فستیوال وِنیز شد. پس از جنگ جهانی دوم سوفیا لورن سمبل زن ایتالیائی به ایتالیا بازمی‌گردد و در فیلم مهم ویتوریو دسیکا که زندگی یک مادر و دختر را در جنگ به تصویر می‌کشد بازی می‌کند. با نام دو زن باهمکاری ژان پل بلموندو ایفای نقش می‌کند و اولین جایزه اسکارش و جوایز «جشنواره فیلم کن»، «جشنواره فیلم ونیز» و «جشنواره فیلم برلین» را در سال ۱۹۶۰ به واسطه همین فیلم دریافت کرده ودومین جایزه اسکار را از فیلم ازدواج به سبک ایتالیایی در سال ۱۹۶۴ در یافت می‌کند و در سال ۱۹۹۱ جایزه اسکار افتخاری رانیز کسب می‌کند. فیلم دیروز، امروز، فردا با نقش آفرینی او و مارچلو ماستریانی در همان سال موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی شد.

 

«لورن» در سال ۱۹۶۲ جایزه بهترین بازیگر زن را از بافتا و در سال ۱۹۹۴ جایزه خرس طلای افتخاری را از جشنواره برلین کسب کرد.

 

لورن در سال ۱۹۶۱ بهترین بازیگر زن جشنواره کن شناخته شد و در سال ۱۹۹۱ جایزه سزار افتخاری به وی اعطا شد. از دیگر افتخارات سینمایی سوفیا لورن می‌توان به دوربین طلای آلمان، چهار جایزه بهترین بازیگر گلدن گلوب، بهترین بازیگر زن جشنواره مسکو (۱۹۶۵)، بهترین بازیگر جشنواره سن‌سباستین (۱۹۷۴)، بهترین بازیگر جشنواره ونیز (۱۹۵۸) و شیر طلای افتخاری جشنواره ونیز (۱۹۹۸) اشاره کرد. ستاره شهرت وی در قدمگاه مشاهیر هالیوود نقش بسته است.

 

جشنواره فیلم استانبول جایزه یک عمر فعالیت پرثمرهنری را به «سوفیا لورن»، هنرپیشه قدیمی سینما اهدا کرد. این هنرپیشه اعلام کرد این جایزه را کنارتندیس اسکارش قرار خواهد داد.

 

در سال ۲۰۰۹، پس از پنج سال دوری از گروه و چهارده سال از هنرنمایی در یک فیلم تئاتری برجسته آمریکایی، او در نسخه فیلمی ناین که بر پایه یک تئاتر موزیکال برادوی بود هنرنمایی کرد و داستان کارگردانی را که بحران‌های میانسالیش سبب می‌شود تا او برای کامل کردن آخرین فیلمش تقلا کند. او مجبور است که تحت تأثیر زنان متعدد ی که زندگیش را شکل داده‌اند شامل مادر مرحومه‌اش تعادل برقرار کند. سوفیا لورن اولین و تنها انتخاب مارشال برای این نقش بود. همچنین در این فیلم دانیل دی-لوئیس، پنلوپه کروز، کیت هادسون، ماریون کوتیار و نیکول کیدمن هنرنمایی کرده‌اند. به عنوان بخشی از انتخاب بازیگران او (سوفیا لورن) اولین نامزدیش را برای جایزه انجمن بازیگران فیلم دریافت کرد.

 

بیوگرافی سوفیا لورن ، نماد زرق‌وبرق و جذابیت در هالیوود دهۀ 60فیلم‌شناسی سوفیا لورن

نام فیلم    نقش

۱۹۵۰    شش همسر باربابلو دختر ربوده شده    

۱۹۵۰    توتو تارزان          یک جنگلی          

۱۹۵۰    رای                  

۱۹۵۰    قلب‌ها در دریا                  

۱۹۵۰    من کاپاتاز هستم     منشی دیکتاتور     

۱۹۵۱    برده فروشی سفید   سوفیا لاتزارو       

۱۹۵۱    میلیاردر میلان       فروشنده بار         

۱۹۵۱    شعبده بازی زوری  عروس   

۱۹۵۱    کجا می‌روی         برده لیگیا

۱۹۵۱    خودشه!…. بله! بله!           اودالیسکا

۱۹۵۱    آنا          دستیار باشگاه شبانه

۱۹۵۱    صاحب بخار         رقصنده کوچک    

۱۹۵۱    روشنایی‌های واریته                       

۱۹۵۲    رؤیای زورو                   

۱۹۵۲    و نواگر می‌آید       دوست جولیتا       

۱۹۵۲    محبوب   لئونورا  

۱۹۵۳    یکشنبه عامیانه خوب           اینس     

۱۹۵۳    زائران عشق                    

۱۹۵۳    دختران خطرناک هستند                   

۱۹۵۳    دو شب با کلئوپاترا کلئوپاترا/نیسکا     

۱۹۵۳    تعطیلات مردم خوب           اینس     

۱۹۵۳    آفریقا زیر دریا       باربارا لاما          

۱۹۵۳    یک دختر فوق‌العاده ماریسا   

۱۹۵۴    چرخ و فلک ناپل    سیسینا   

۱۹۵۴    یک روز در دادگاه  آنا         

۱۹۵۴    آناتومی عشق        دخترک  

بیوگرافی سوفیا لورن ، نماد زرق‌وبرق و جذابیت در هالیوود دهۀ 60۱۹۵۴    یک بخش از زندگی                       

۱۹۵۴    کشور زنگ‌ها       بون بون 

۱۹۵۴    زیادی بد او بد است            لینا        

۱۹۵۴    فقر و نجابت         جما       

۱۹۵۴    آتیلا       اونوریا  

۱۹۵۴    آیدا        آیدا       

۱۹۵۵    دختر رودخانه       نیوس مونگولینی  

۱۹۵۵    طلای ناپل           سوفیا      بخش Pizze a credito

۱۹۵۵    نشان ونوس          اگنس تیراباسی     

۱۹۵۵    همسر زیبای میلر   کارملا   

۱۹۵۵    نان، عشق و …     دونا سوفیا           

۱۹۵۶    خوش شانسی به خاطر زن بودن         آنتونیتا فالاری      

۱۹۵۷    غرور و تعصب     یوانا      

۱۹۵۷    افسانه گمشده         دیتا       

۱۹۵۷    سایه‌های روی دریا فائدرا     

۱۹۵۸    هوس زیر درختان نارون      آنا کابوت

۱۹۵۸    کلید        استلا     

۱۹۵۸    ثعلب سیاه            رز بیانکو            بهترین بازیگر جشنواره ونیز

۱۹۵۸    خانه قایقی            چینتزیا زاکاردی   

۱۹۵۹    اون جور زن        کای      

۱۹۶۰    دو زن    سزیرا     جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن

۱۹۶۰    در ناپل شروع شد   لوچا کوریو          نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی

۱۹۶۰    یک دم رسوایی      پرنس الیمپیا         

۱۹۶۰    شیطان در لباس تنگ صورتی            آنجلا روسینی      

۱۹۶۰    میلیونر   اپیفانیا    

۱۹۶۱    ال سید    خیمنا     

۱۹۶۱    مادام       کاترین   

بیوگرافی سوفیا لورن ، نماد زرق‌وبرق و جذابیت در هالیوود دهۀ 60۱۹۶۲    بوکاچو ۷۰          زوی      در بخش “La Riffa”

۱۹۶۲    پنج مایل مانده به نیمه‌شب     لیزا مک لین        

۱۹۶۲    گوشه‌گیران آلتونا              

۱۹۶۳    دیروز، امروز، فردا            آدلینا سباراتی – آنا مولتنی – مارا         جایزه سالانه دیوید دی دوناتلّو به خاطر بهترین بازیگر زن

۱۹۶۴    سقوط امپراتوری رم           لوسیلا   

ازدواج به سبک ایتالیایی       فیلومنا مارتورانو   نامزد جایزه اسکار

۱۹۶۵    عملیات کراسبو      نورا      

۱۹۶۵    بانو ال    خانم لوئیس          

۱۹۶۶    جودیت   جودیت  

۱۹۶۶    نقش عربی           یاسمین ازیر         

۱۹۶۷    کنتسی از هنگ کنگ           ناتاشا     

۱۹۶۷    بیشتر از یک معجزه            ایزابلا    

۱۹۶۸    ارواح – به سبک ایتالیایی     ماریا     

۱۹۷۰    گل آفتابگردان       جووانا   

۱۹۷۱    بانوی آزادی         مادالنا    

۱۹۷۱    همسر کشیش         والریا    

۱۹۷۲    مردی از لا مانتا     آلدونسا   

۱۹۷۳    سفید، قرمز و…     هرمانا    

۱۹۷۴    سفر       آدریانا د مائورو     بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم سن سباستین

۱۹۷۴    حکم       ترزا      

۱۹۷۴    برخورد کوتاه        آنا         

۱۹۷۵    نوچه جنایتکار       نوچه     

۱۹۷۶    گذرگاه کاساندرا      جنیفر    

۱۹۷۷    یک روز بخصوص            آنتوانت   جایزه سالانه دیوید دی دوناتلّو به خاطر بهترین بازیگر زن

۱۹۷۸    هدف برنجی         مارا      

۱۹۷۸    آنجلا      آنجلا     

۱۹۷۸    دشمنی خونین       تیتینا     

۱۹۷۹    قدرت آتش            آدل       

۱۹۸۰    سوفیا لورن: داستان زدگی خودش        سوفیا لورن         

۱۹۸۴    شفق قطبی                      

۱۹۸۶    شجاعت   ماریانا    

۱۹۸۸    زائر خوش شانس   لوچا      

۱۹۸۹    فرار       چزیرا    

۱۹۹۰    شنبه، یکشنبه و دوشنبه        رزا       

۱۹۹۴    آماده پوشیدن         ایزابلا دلا فونتین    جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن

۱۹۹۵    پیرمردان ترشرو    ماریا سوفیا          

۱۹۹۷    آفتاب      مامان لوی           

۲۰۰۱    فرانچسکا و نونسیاتا            فرانچسکا

۲۰۰۲    در میان غریبه‌ها    اولیویا   

۲۰۰۴    بیش از حد عاشقانه ماریا     

۲۰۰۴    زندگی پرستاران    ترزا      

۲۰۰۹    ناین       مادر      

۲۰۱۰    خانه من پر از آینه است       رومیلدا  

۲۰۱۱    ماشین‌ها ۲           ماما توپولینو        

۲۰۱۳/۱۴           صدای انسان         نقش یک زن فیلم

 

 

منابع : ویکی پدیا – imdb – yasplus.ir

ویرایش و نشر : ایران ادیب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *