بیوگرافی هاوارد هاکس ، کارگردانی مولف با سینمایی قصه گو

هاوارد هاکس : زاده ۳۰ مه ۱۸۹۶ در گوشن، ایندیانا، آمریکا – درگذشته ۲۶ دسامبر ۱۹۷۷ در پالم اسپرینگز، کالیفرنیا، آمریکا

بیوگرافی هاوارد هاکس ، کارگردانی مولف با سینمایی قصه گوهاوارد وینچستر هاکس در سال ۱۸۹۶ در ایندیانای آمریکا به دنیا آمد. پس از چندین سال به همراه خانواده اش به کالیفرنیا نقل مکان کرد. وی از دانشگاه کرنل در رشته مهندسی مکانیک در سال ۱۹۱۷ فارغ التحصیل شد. در دوران جنگ جهانی اول در ارتش هوایی خدمت کرد و پس از جنگ دوباره به کالیفرنیا بازگشت. او مدتی به عنوان راننده ماشینهای مسابقه حرفه ای فعالیت کرد. شروع فعالیتش در عرصه سینما از سال ۱۹۱۹ به‌عنوان دستیار صحنه در کمپانی مری‌پیکفورد بود. مدتی نیز به تدوینگری فیلم، سپس فیلمنامه‌نویسی پرداخت و در نهایت به‌عنوان کارگردان قراردادی به کمپانی فاکس فیلم کژپوریشن پیوست. اولین فیلمش در مقام کارگردان راه افتخار(۱۹۲۶) نام داشت که در نویسندگی آن نیز کمک کرد.

 

اولین فیلم ناطق هاکس فیلم درام سیرک هوایی(۱۹۲۸) نام داشت. پس از کارگردانی چند فیلم هاکس فیلم صورت‌زخمی (۱۹۳۲) را که فیلمی گنگستری با بازی پل مونی، بوریس کارلوف بود را ساخت. این فیلم با عنوان شرم یک ملت نیز شناخته می‌شود. اما یکی از بهترین فیلم های دهه ۳۰ هاوارد هاکس فیلم توئنتی‌اث سنچری(۱۹۳۴) نام داشت که یک فیلم کمدی اسکروبال با بازی جان باریمور، کارول لمبارد، والتر کانلی، و ادگار کندی می باشد. این فیلم جهت حفظ و نگهداری در فهرست ملی ثبت فیلم در کتابخانه کنگره نگهداری و به آن لقب ” به لحاظ فرهنگی، تاریخی و زیبایی‌شناختی پُراهمیت” داده اند. اتفاقات این داستان در یک قطار سریع‌السیر به نام توئنتی‌اث سنچری رخ میدهد که طیِ سال‌های ۱۹۰۲ تا ۱۹۶۷ میلادی بین نیویورک و شیکاگو در حرکت بوده و یکی از معروف ترین قطارهای جهان می باشد.

 

بیوگرافی هاوارد هاکس ، کارگردانی مولف با سینمایی قصه گواز دیگر فیلم های دهه ۳۰ میلادی هاوارد می توان به راه افتخار (۱۹۳۶) با بازی فردریک مارس و وارنر بکستر، پرورش بیبی (۱۹۳۸) بازی کاترین هپبورن و کری گرانت، تنها فرشته ها بال دارند(۱۹۳۹) با بازی کری گرانت و جین آرتور اشاره کرد.

 

فیلم جنگی گروهبان یورک(۱۹۴۱) از دیگر فیلم های مطرح این کارگردان است که برای کمپانی براردان وارنر ساخته شد. این فیلم با بازی گری کوپر بر اساس داستان واقعی از یک تیرانداز ماهر در طول جنگ جهانی اول ساخته شد که موفق به کسب نشان افتخار شد. این فیلم در مجموع نامزد دریافت ۱۱ جایزه اسکار از جمله بهترین کارگردانی شد. این تنها نامزدی هاکس در طول دوران کارگردانیش بود.

 

دیگر موفقیت فیلم سازی هاکس فیلم داشتن و نداشتن (۱۹۴۴) می باشد که فیلمی رمانتیک، ماجراجویانه و جنگی با مؤلفه‌های فیلم نوآر است که توسط ویلیام فاکنر براساس رمانی به همین نام از ارنست همینگوی نوشته شد. در این فیلم هامفری بوگارت و والتر برنان بازی می کردند. دیگر همکاری بوگارت با هاوارد هاکس در فیلم خواب ابدی (۱۹۴۶) بود که این فیلم نیز به فهرست ملی ثبت فیلم اضافه شد. یکی از دلایل شهرت این فیلم، موضوع بغرنج و پیچیدهٔ داستان آن است. بطوریکه نه کارگردان و نه فیلمنامه‌نویس نمیدانستند که شخصیت داستان خودکشی کرده” و یا “به قتل رسیده” است، و در آخر به نویسنده رمان تلگراف زدند. از دیگر اتفاقات جالب این فیلم بازی فوق العاده هنرپیشه نقش مکمل زن این فیلم مارتا ویکرز بود که بازی ستاره نقش اول یعنی لورن باکال را تحت تاثیر داد و در نتیجه، تهیه‌کنندگان فیلم مجبور شدند قسمتِ اعظمِ بازیِ ویکرز را حذف کنند.

 

فیلم وسترن رود سرخ (۱۹۴۸) دیگر فیلم هاوارد است که با بازی جان وین و مونتگومری کلیفت پسرخوانده اش همراه شد. در دهه ۵۰ هاکس فیلم های متنوعی دیگری را کارگردانی کرد. از فیلم وسترن آسمان بزرگ(۱۹۵۲) با بازی کرک داگلاس گرفته تا فیلم کمدی تجارت میمون(۱۹۵۲). فیلم کمدی موزیکال جنتلمن ها زنان بلوند را ترجیح می دهند(۱۹۵۲) با کارگردانی هاوارد هاکس باعث شد مرلین مونرو بهترین عملکرد دوران بازیگریش را داشته باشد. هاکس در سال های آخر این دهه با فیلم ریو بیوگرافی هاوارد هاکس ، کارگردانی مولف با سینمایی قصه گوبراوو (۱۹۵۹) با بازی جان وین به دنیای وسترن بازگشت.

 

از دیگر فیلم های مطرح هاکس می توان به فیلم هاتاری (۱۹۶۲) اشاره کرد که از بازیگران بین‌المللی از جمله جان وین از آمریکا، السا مارتینلی از ایتالیا، هاردی کروگر از آلمان، میشل گراردون از فرانسه و والنتین دی وارگز از مکزیک بهره می‌برد. این فیلم به عنوان یکی از برترین آثار سینما یاد می‌شود. ال‌دورادو (۱۹۶۶) و ریو لوبو (۱۹۷۰) از دیگر فیلم های وسترن به کارگردانی هاوارد هاکس است. در سال ۱۹۷۴، هاکس جایزه ویژه اسکار را دریافت کرد و یک جایزه افتخاری از آکادمی علوم و هنرهای سینما به او داده شد.

 

هاوارد وینچستر هاکس در ۲۶ دسامبر سال ۱۹۷۷ در پالم اسپرینگز، کالیفرنیا در سن ۸۱ سالگی درگذشت. هاکس از نظر اکثر منتقدین سینمایی از جمله کارگردانان مولف به شمار می‌رود که همواره امضای شخصی خود را در اثار سینمایی‌اش دارد. هاکس یک کارگردان همه کاره بود، از فیلم های کمدی، درام، گانگستری گرفته تا علمی تخیلی، فیلم نوار، و وسترن را در کارنامه خود دارد. از ویژگی های فیلم های او شخصیت های زن قوی و مصمم و با اعتماد به نفس است بطوریکه به این گونه شخصیت ها زن هاوکی می گویند. فیلم های هاکس در بسیاری از کارهای کارگردانان مطرح جهان از جمله مارتین اسکورسیزی، رابرت آلتمن، جان کارپنتر، و کوئنتین تارانتینو تاثیر گذار بوده است.

 

سینمای هاکس سینمای قصه‌گوست، سینمایی برای سینما. هاکس فیلم می‌سازد که قصه‌اش را به بهترین نحو و سینمایی‌ترین شکل ممکن با بهترین و قابل قبول‌ترین بازی‌ها بیان کند و به گفته خودش اگر مطمئن نباشد که از عهده گفتن و ساختن قصه فیلم به خوبی برخواهد آمد فیلم را نخواهد ساخت! شاخص این تفکر در سینما بی شک هیچکاک است که در حقیقت سازنده معبدی برای ستایش سینماست و کسانی چون هاکس و جان فورد را نیز در معبد خود گنجانده است. هاکس اول قصه را می‌خواند و تصور می‌کند و باز می‌نویسد. این اولین پله است که او در تمام جرئیات قصه بر روی کاغذ با وسواس پیاده می‌کند و با خیال آسوده آن را برای پله دوم که پیاده کردن قصه در صحنه است پیش می‌برد. در پله دوم سینما جان می‌گیرد. بازی‌ها با دقت و وسواس تمام تصحیح می‌شوند. دکوپاژی بیوگرافی هاوارد هاکس ، کارگردانی مولف با سینمایی قصه گوکه فیلم‌نامه طلب می‌کند با ظرافت و تیزبینی انجام می‌شود و بعد نور، صدا، دوریبین، حرکت…

 

در سینمای هاکس استفاده از هر نمایی، مفهوم خاصی را در پی دارد. شاید تماشاچی، دانش دقیقی از مفاهیم مستفاد از هر نما، نداشته باشد ولی این شیوه گزینش نماها در ناخودآگاه تماشاچی اثر می‌کند. با این حال دو پله اول یعنی قصه فیلم‌نامه و بازی‌ها هنوز هم نقش اصلی را در سینمای هاکس بازی می‌کنند. هاکس سال‌ها با بهترین فیلم‌نامه‌نویسان زمان خودش کار کرد و پنجاه اثری که از خود برجای گذاشت حاصل همکاری با نویسندگانی چون بیلی وایلدر، چارلز براکت، بن هکت، ویلیام فاکنر، چارلز مک‌آرتور، جولز فرتمن، دادلی نیکولز، چارلز لدرر، بوردن چیس، ناتالی جانسن، لی براکت و… بود.

 

فیلم‌شناسی

برخی از مهم‌ترین فیلم‌های هاکس:

 

ریو لوبو (۱۹۷۰)

ال‌دورادو (۱۹۶۶)

هاتاری (۱۹۶۲)

بیوگرافی هاوارد هاکس ، کارگردانی مولف با سینمایی قصه گوریو براوو (۱۹۵۹)

آسمان بزرگ (۱۹۵۲)

رود سرخ (۱۹۴۸)

خواب ابدی (۱۹۴۶)

داشتن و نداشتن (۱۹۴۴)

دختری به نام جمعه (۱۹۴۰)

پرورش بیبی (۱۹۳۸)

راه افتخار (۱۹۳۶)

توئنتی‌اث سنچری (۱۹۳۴)

صورت‌زخمی (۱۹۳۲)

 

 

منابع : ویکی پدیا – ویستا – تبیان

ویرایش و نشر : ایران ادیب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *