بیوگرافی کوین اسپیسی ، بازیگری با استعداد با زندگی خصوصی مبهم

کوین اسپیسی : متولد ۲۶ ژوئیه ۱۹۵۹ در اورنج جنوبی، نیوجرسی، ایالات متحده آمریکا

بیوگرافی کوین اسپیسی ، بازیگری با استعداد با زندگی خصوصی مبهمبیوگرافی کوین اسپیسی ، بازیگری با استعداد با زندگی خصوصی مبهمکوین پسر “توماس جفری فالر” کارشناس داده‌ها و اطلاعات و “کاثلین آن” منشی، در نیوجرسی به دنیا آمد. زمانی که در دبیرستان بود، نام خانوادگی مادربزرگش “اسپیسی” که اصلیتی ولزی داشت را به عنوان نام هنری خود برگزید. البته برخی رسانه‌ها به اشتباه این کار وی را بزرگداشتی برای بازیگر افسانه‌ای “اسپنسر تریسی” نامیدند، به اینصورت که وی قسمت اول و آخر نام وی را با هم ترکیب کرده است. اسپیسی سال‌ها تلاش داشت تا کمدین شود ولی پس از پیوستن به مدرسه “جولیارد” نیویورک، تغییر علاقه داد و در رشته درام ادامه تحصیل داد. در طی سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۱ وی در مسابقات کمدی زنده شرکت داشت.

 

اولین تئاتر حرفه‌ای وی، نقش یک نیزه‌دار در نمایشنامه “هنری ششم” در فستیوال شکسپیر نیویورک سال ۱۹۸۱ بود. برجستگی وی به عنوان یک بازیگر تئاتر باعث شد در سال ۱۹۸۶ به عنوان بازیگر در نمایشنامه‌ای به همراه “جک لمون” انتخاب شود. پس از این بود که لمون در قالب مربی و مرشدی برای اسپیسی درآمد. اولین نقش برجسته وی در تلویزیون، سریال “داستان جنایی” بود که در آن نقش یک سناتور آمریکایی را ایفا کرد. در سال ۱۹۹۱ اسپیسی به خاطر بازی در نمایشنامه “گمشده در یانکِرز” توانست جایزه معتبر “تونی” را از آن خود کند. با این حال پدرش معتقد بود که وی هرگز نمی‌تواند بازیگر موفقی شود و تا زمانی که اسپیسی کاملا مشهور شود، بر عقیده خود استوار بود.

 

شروع کار اسپیسی در سینما با نقش‌های کوچک و کوتاه همراه بود و تهیه‌کنندگان وی را بیشتر برای اینگونه نقش‌ها می‌خواستند تا نقش‌های اول و بلند. این مسئله تا چند فیلم نیز ادامه پیدا کرد تا اینکه وی با بازی در نقش منفی سریال “Wiseguy” به نامی قابل اعتنا بدل گشت. پس از این بود که وی برای بازی در نقش مدیر دفتری خطاکار در فیلم “Glengarry Glen Ross”، تهیه‌کننده‌ای سادیستی در “شنا با کوسه‌ها” و بالاخره “وربال کینت” عجیب غریب با آن لحن آرامش در فیلم “مظنونین همیشگی” حضور یافت. نقش‌آفرینی وی در این فیلم اسکار بهترین بازیگر مکمل را برایش به ارمغان آورد و پس از آن بود که وی مورد توجه عموم قرار گرفت. در همان سال وی در یک شخصیت پیچیده دیگر در فیلم “هفت” دیوید فینچر بازی کرد. پس از این دو فیلم بود که فیلمنامه‌ها دسته دسته برایش فرستاده می‌شدند. اسپیسی پس از ساخت اولین فیلمش به عنوان کارگردان، دوباره به دنیای بازیگری بازگشت و در فیلم تحسین شده “محرمانه لس‌آنجلس” نقش‌آفرینی نمود.

بیوگرافی کوین اسپیسی ، بازیگری با استعداد با زندگی خصوصی مبهم

در اکتبر ۱۹۹۹ و تنها چهار روز پس از اکران هجویه سیاه “زیبای آمریکایی” در سینماها آمریکا، اسپیسی ستاره خود را در پیاده‌رو مشاهیر هالیوود دریافت نمود. با این حال کمتر کسی فکرش را می‌کرد که نقش‌آفرینی وی در این فیلم، به بزرگترین موفقیت زندگی هنری وی تبدیل شود. وی در این فیلم نقش “لستر برنهام”، کارمند میانسالی که در آستانه فروریختگی روانی است را ایفا نموده است. وی با هنرنمایی خود در این شخصیت نه تنها دل تماشاگران را به دست آورد، بلکه علاوه بر آن اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را نیز دریافت نمود.

 

دیگر پیشنهاد کارهای کوچک به وی نمی‌شد. او خود را به عنوان یک ستاره تراز اول هالیوود ثابت کرده بود. اسپیسی در مصاحبه‌ای گفت که دیگر در کاراکتر‌های سیاه و تاریک بازی نخواهد کرد، ولی با توجه به علاقه‌اش به شخصیت‌های پیچیده، هیچ زمان نمی‌توان گفت که دیگر وی را در این‌گونه فیلم‌ها نخواهیم دید.

اسپیسی همچنین به خاطر توانایی فوق‌العاده‌اش در تقلید صدا هم معروف است. در برنامه‌ای تلویزیونی، وی به درخواست مجری برنامه صدای بازیگرانی مانند جیمز استوارت، کاترین هپبورن، کلینت ایستوود، مارلون براندو، آلپاچینو و جک لمون را تقلید نمود.وی همچنین عضو هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری سینما و تلویزیون است.

 

در فوریه سال ۲۰۰۳ اسپیسی اعلام کرد که برای بر عهده‌ گرفتن سمت کارگردان هنری تئاتر “اولد ویک” که یکی از قدیمی‌ترین تئاتر‌های لندن است، به این شهر باز خواهد گشت. در مصاحبه‌ای مطبوعاتی به همراه جودی دنچ و التون جان، عنوان کرد که قول می‌دهد هم در سینما و هم در تئاتر فعالیت داشته باشد.

در ژوئن ۲۰۱۱ اسپیسی در نمایشنامه “ریچارد سوم” به کارگردانی “سم مندز” در نقش اصلی بازی کرد و با توجه به موفقیتش به نمایش جهانی درآمد.

 

زندگی خصوصی کوین اسپیسی

اسپیسی به همان اندازه که با استعداد است، مبهم نیز هست. وی همیشه از جزئیات زندگی خصوصی‌اش شدیداً محافظت کرده است. تنها چیزی که از وی ‌می‌دانیم این است که وی جوان‌ترین عضو خانواده پنج نفره‌شان بود. طی مصاحبه‌ای در سال ۱۹۹۸ به عنوان توضیح برای این پنهان کاری گفت: “هر چه کمتر در مورد من بدانید، راحت‌تر می‌توانید باور کنید که من شخصیت درون فیلم هستم” این کار به بیننده کمک می‌کند تا وقتی که که به سینما می‌آید، باور کند که من خود شخصیت هستم.”

 

نکات جالب و کوتاه در مورد کوین اسپیسی

اسپیسی تاکنون جوایز متعددی از انجمن منتقدان فیلم نیویورک، انجمن ملی منتقدان آمریکا نظیر نشنال بورد آورویو، انجمن منتقدان فیلم شیکاگو و آکادمی فیلم انگلستان دریافت کرده است.

 

او یکی از دوستان نزدیک بیل کلینتون  است. آشنایی آنها به پیش از رسیدن کلینتون به مقام ریاست جمهوری آمریکا باز می گردد.

 

نقش وربال کینت در فیلم مظنونین همیشگی ، به شکل اختصاصی توسط نویسنده فیلمنامه برای اسپیسی نوشته شده بود.

 

انگشتان دست چپ او به هنگام ایفای نقش در مظنونین همیشگی  با چسب به هم چسبانده شد تا معلول بودن دست او واقعی تر باشد.

 

بازی او در نقش وربال کینت  در فیلم مظنونین حس در فهرست صد بازی برتر موسسه فیلم آمریکا، در رتبه چهل و هشتم قرار گرفت.

 

اغلب فیلم هایی که اسپیسی در آن ایفای نقش کرده است. دارای پایان غیرمنتظره هستند. فیلم هایی مانند هفت ،  مظنونین همیشگی  و  زندگی دیوید گیل .

 

اسپیسی، نام هنری وی است. او این نام را از دو حرف اول و آخر نام اسپنسر تریسی  وام گرفته است.

 

اسپیسی در سال ۱۹۹۹، در پیاده روی مشهور هالیوود صاحب ستاره شد.۳

 

اسپیسی، انتخاب اول برای ایفای نقش لستر برتهام  در فیل  زیبایی آمریکایی  بود.

 

دو تن از شرورترین شخصیت های سینمایی تاریخ سینما توسط وی اجرا شده اند؛  جان دو  در فیلم هفت« و  وربال کینت  در  مظنونین همیشگی .

 

اسپیسی به هنگام دریافت اسکار بهترین بازیگر مرد، جایزه اش را به جک لمون  تقدیم کرد.

 

او در سال ۱۹۹۹، جایزه  لارنس اولیویر  را برای بازی در نمایش   Iceman Cometh دریافت کرد.

 

روز تولد او با هنرمندانی نظیر استنلی کوبریک ،  میک جگر ،  کیت بکینسیل  و  ساندرابولاک  همزمان است.

 

او دوبار برای ایفای نقش هایش، سرش را از ته تراشید؛ در فیلم هفت  و  سوپر من باز می گردد .

 

درفهرست صد بازیگر برترتاریخ سینما، اسپیسی در سال ۱۹۹۷ در رده پنجاه و ششم قرار گرفت.

 

در سال ۲۰۰۳ به عنوان مدیر هنری تئاتر مشهور اولدویک  لندن برگزیده شد. وی بعدها اعلام کرد قصد دارد این سمت را تا سال ها حفظ کند.

 

اجرای نمایشنامه  Resurrection  آرتور میلر، در اولدویک با هدایت رابرت آلتمن ، جنجال ها و حاشیه های زیادی به همراه داشت. منتقدین تئاتر لندن به خاطر شکست نمایش، بسیار به اسپیسی خرده گرفتند.

 

اسپنسر تریسی ،  هنری فوندا ،  جیمز استیوارت ،  جک لمون ،  ال پاچینو  و  جیسون روباردز  اسطوره های   کوین اسپیسی  در عالم سینما هستند.

 

پس از همراهی با  جک لمون  در نمایش سفر دورود راز به شب ، اعتراف کرد تحت تاثیر اخلاقیات مثبت  لمون  قرار گرفته و از او چگونه بازیگر بودن را فرا گرفته است.

 

زندگی خصوصی اسپیسی در محافل مطبوعاتی و هنری بازتاب چندانی ندارد، به این دلیل که خود او علاقه ای به بازگویی آنها ندارد. او معتقد است هر چه تماشاگر کمتر با زندگی ۵خصوصی او آشنا باشد، راحت تر او را در نقش های مختلف می پذیرد.

 

هرگز ازدواج نکرده و فرزندی هم ندارد.

 

اسپیسی همواره نخستین اولویت کار هنری خود را تئاتر می داند و سال گذشته نیز اعلام کرد قصد دارد مدتی از سینما کناره گیری کرده و فقط به فعالیت های تئاتری مشغول شود.

 

درسال ۱۹۹۷، برای نخستین بار برای کارگردانی فیلمی تحت عنوان Albino Alligatov   پشت دوربین رفت، فیلمی که با بی اعتنایی منتقدان روبرو شود.

 

وی و  برایان سینگر  تاکنون دو بار با یکدیگر همکاری کرده اند. در  مظنونین همیشگی  و  سوپرمن باز می گردد  اونقش  لکس لوتر  را از آنچه  جین هالکمن  در نسخه اصلی ایفا کرده بود، به مراتب شرورتر و شیطانی تر ایفا کرد.

 

در سال ۲۰۰۵،  در نقش ریچارد دوم  در تئاتر لندن خوش درخشید و تحسین همگان را برانگیخت.

 

اسپیسی در تقلید از بازیگران و هنرمندان مختلف بسیار چیره دست است. در سال ۲۰۰۲ در یک برنامه تلویزیونی، توانست صدای جک لمون ،  جودی دنچ ، کاترین هیپبورن ، آل پاچینو ،  پیتر اوتول  و  جیمز استوارت  را تقلید کند.

 

بیوگرافی کوین اسپیسی ، بازیگری با استعداد با زندگی خصوصی مبهمجوایز و افتخارات مهم کوین اسپیسی

برندهاسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد The Usual Suspects

برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد American Beauty

نامزد گلدن گلاب نقش مکمل مرد The Usual Suspects

نامزد گلدن گلاب نقش اول مرد-درام American Beauty

نامزد گلدن گلاب نقش اول مرد-درام The Shipping News

نامزد گلدن گلاب نقش اول مرد-کمدی یا موزیکال Beyond the Sea

نامزد گلدن گلاب نقش اول مرد-فیلم تلویزیونی Recount

نامزد گلدن گلاب نقش اول مرد-کمدی یا موزیکال Casino Jack

برنده بفتا بهترین بازیگر نقش اول مرد American Beauty

نامزد بفتا بهترین بازیگر نقش اول مرد L.A. Confidential

نامزد بفتا بهترین بازیگر نقش اول مرد The Shipping News

برنده انجمن بازیگران (SAG) نقش اول مرد American Beauty

برنده انجمن بازیگران (SAG) بهترین تیم بازیگری American Beauty

نامزد انجمن بازیگران (SAG) نقش مکمل مرد The Usual Suspects

نامزد انجمن بازیگران (SAG) بهترین تیم بازیگری L.A. Confidential

نامزد انجمن بازیگران (SAG) نقش اول مرد فیم تلویزیونی Recount

 

فیلم شناسی کوین اسپیسی

 

فیلم

عنوان     نقش

بیوگرافی کوین اسپیسی ، بازیگری با استعداد با زندگی خصوصی مبهم۱۹۸۶    دل‌سوختگی          دزد مترو حضور کوتاه

۱۹۸۸    موشک جبل طارق دوان هانسون       

۱۹۸۸    دختر شاغل          باب اسپک          

۱۹۸۹    شر نبین، شر نشنو  کِرگو     

۱۹۸۹    بابا         ماریو    

۱۹۹۰    یک نمایش قدرت    فرنک کورتین      

۱۹۹۰    هنری و جون        ریچارد آزبورن     

۱۹۹۲    گلن‌گری گلن راس  جان ویلیامسون     

۱۹۹۲    بزرگسالان راضی  ادی اوتیس          

۱۹۹۴    عزم راسخ            هری کینگزلی      

۱۹۹۴    رف       لوید چَسر

۱۹۹۴    شنا با کوسه ها      بادی اکِرمن          همچنین تهیه کننده

۱۹۹۵    مظنونین همیشگی  راجر “وِربال” کینت          

۱۹۹۵    شیوع     کیسی شولر         

۱۹۹۵    هفت       جان دو  

۱۹۹۶    به دنبال ریچارد     خودش / هنری استافورد، دوک دوم باکینگهام     

۱۹۹۶    زمانی برای کشتن  روفوس باکلی       

۱۹۹۷    تمساح آلبینو          ن/م        کارگردان

۱۹۹۷    محرمانه لس‌آنجلس  جک وینسنس       

۱۹۹۷    نیمه‌شب در باغ خوب و بد    جیم ویلیامز         

۱۹۹۸    مذاکره‌کننده           کریس سِیبیِن        

۱۹۹۸    جارو جنجال         میکی    

۱۹۹۸    زندگی یک حشره   هاپر       صدا

۱۹۹۹    زیبایی آمریکایی    لستر برنهام         

۱۹۹۹    کاهونای بزرگ      لری من   همچنین تهیه کننده

۲۰۰۰    مجرم نجیب عادی  مایکل لینچ           همچنین تهیه کننده

بیوگرافی کوین اسپیسی ، بازیگری با استعداد با زندگی خصوصی مبهم۲۰۰۰    به دیگری نیکی کن            یوجین سایمونت    

۲۰۰۱    کی-پکس             رابرت پورتر       

۲۰۰۱    اخبار کشتیرانی      کوْایل    

۲۰۰۲    آستین پاورز: در عضو طلایی            دکتر ایول            حضور کوتاه

۲۰۰۳    ایالات متحده لیلاند  البرت فیتزجرالد     همچنین تهیه کننده

۲۰۰۳    زندگی دیوید گیل    دیوید گِیل           

۲۰۰۴    فراتر از دریا         بابی دارین           همچنین کارگردان، نویسنده و تهیه کننده

۲۰۰۵    ادیسون   لِوون والِس           فیلم ویدئویی

۲۰۰۶    بازجویی از لیو و لیسا         بازپرس   فیلم کوتاه

۲۰۰۶    بازگشت سوپرمن   لکس لوتر           

۲۰۰۷    فرد کلاوس           کلاید نورثکات     

۲۰۰۸    ۲۱        مایکی رزا          

۲۰۰۸    تل استار: داستان جو میک    ویلفرد بنکس        

۲۰۰۹    روانپزشک           هنری کارتر        

۲۰۰۹    ماه         گرتی      صدا

۲۰۰۹    مردانی که به بزها خیره می‌شوند        لری هوپر           

۲۰۱۰    پدر اختراع           رابرت اکسل        

۲۰۱۰    کازینو جک          جک ابراموف      

۲۰۱۱    مارجین کال          سم راجرز           

۲۰۱۱    رئیس‌های وحشتناک            دیوید هارکن        

۲۰۱۱    جدا نشدنی            چاک     

۲۰۱۲    پاکت نامه            اوگنی پتروف       فیلم کوتاه

۲۰۱۲    روح دندان مصنوعی           دکتر رابرت میدلینگ           فیلم کوتاه

۲۰۱۲    نمایشگر عروسکی نمایشگر عروسک  فیلم کوتاه

۲۰۱۳    کاپیتان فیلیپس (فیلم)            ن/م        تهیه کننده اجرایی

۲۰۱۴    رئیس‌های وحشتناک ۲         دیوید هارکن        

۲۰۱۶    الویس و نیکسون   ریچارد نیکسون    

۲۰۱۶    ۹ جان    تام برند  

 

بیوگرافی کوین اسپیسی ، بازیگری با استعداد با زندگی خصوصی مبهمتلویزیون

عنوان     نقش

۱۹۸۷    ایکوالایزر (مجموعه تلویزیونی)        کارآگاه کل            قسمت: “انفرادی”

۱۹۸۷    سفر دراز روز در شب         جیمز تایرون جونیور          فیلم تلویزیونی

۱۹۸۷    داستان جنایی        سناتور رواک        قسمت: “سناتور، ستاره فیلم و اوباش”

۱۹۸۸    قتل مری فگن       وس برنت            مینی‌سریال

۱۹۸۸    مرد عاقل مل پرافیت           ۷ قسمت

۱۹۸۹    متهم ناشناخته        بنتون     قسمت: “تخته سنگ پاک”

۱۹۹۰    وقتی مرا به یاد آوری          وید        فیلم تلویزیونی

۱۹۹۰    زوال شوکت         جیم بکر  فیلم تلویزیونی

۱۹۹۲    قانون ال.ای          جایلز کینن           قسمت: “حدس بزن چه کسی قاتل است”

۱۹۹۳    ترایبکا    کریس بودن          ۱ قسمت

۱۹۹۴    اسلحه رستاخیز      جیم پرایس           فیلم تلویزیونی

۱۹۹۷, ۲۰۰۶      پخش زنده شنبه شب            خودش (مجری)     ۲ قسمت

۲۰۰۸    بازشماری            ران کلین فیلم تلویزیونی

۲۰۱۳–اکنون       خانه پوشالی         فرنک آندروود      همچنین تهیه کننده اجرایی

۲۰۱۴    گزارش کلبر         فرنک آندروود      قسمت: “۱۳۹۴”

 

تئاتر

عنوان     نقش

۱۹۸۱    هنری چهارم قسمت اول       پیک      

۱۹۸۲    ارواح     اسوالد الوینگ      

۱۹۸۲    بربرها    پاول      

۱۹۸۲    تله موش             

۱۹۸۳    همانطور که دوست داری                

۱۹۸۳    انسان گریز           فیلینت    

۱۹۸۴    جارو جنجال         میکی    

۱۹۸۵    مرغ دریایی          کنستانتین

۱۹۸۶    سیر طولانی روز به سوی شب          جیمز تایرون        

۱۹۸۸    درست پشت پرچم   برنی     

۱۹۸۸    سرودهای ملی       بن کوک 

۱۹۹۱    گمشده در یانکرز    لویی     

۱۹۹۳    زمین بازی           گیدیون له رو       

۱۹۹۷    مرد یخین می‌آید     ثیودور “هیکی” هیکمن      

۲۰۰۵    سرودهای ملی       بن کوک 

۲۰۰۵    داستان فیلادلفیا      دکستر هِیوِن        

۲۰۰۵    ریچارد دوم          ریچارد دوم         

۲۰۰۶    یک ماه برای ناحق جیم تایرون          

۲۰۰۸    سرعت را زیاد کن  چارلی فاکس        

۲۰۰۹    به ارث می برند باد هنری درومند       

۲۰۱۱    ریچارد سوم          ریچارد سوم         

۲۰۱۵    کلارنس دارو        کلارنس دَرو

 

بازی ویدئویی

۲۰۰۶    بازگشت سوپرمن

۲۰۱۴    ندای وظیفه: جنگاوری پیشرفته

 

 

 

منابع : ویکی پدیا – cinemacenter.ir – moviemag.ir

ویرایش و نشر : ایران ادیب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *