بیوگرافی دنی بویل ، کارگردانی که مراسم افتتاحیه المپیک ۲۰۱۲ لندن را طراحی کرد

دنی بویل : زاده ۲۰ اکتبر ۱۹۵۶ در رادکلیف، لانکاشیر، انگلستان

بیوگرافی دنی بویل ، کارگردانی که مراسم افتتاحیه المپیک ۲۰۱۲ لندن را طراحی کرددنی بول در ۲۰ اکتبر ۱۹۵۶ در رادکلیف به دنیا آمد.پدر و مادر او ایرلندی بودند.با اینکه او خود را به عنوان “خدانشناس معنوی”معرفی میکند.او در یک کلاس کار محیط زیست ایرلندی تربیت شد بود.بویل برای ۸ سال یک پسر مذهبی بود و مادر ش فکر میکرد که او یک کشیش خواهد شد.اما در سن ۱۴ سالگی توسط یک کشیش وادار شد که ازمدرسه خود به مدرسه ی مذهبی منتقل نشود.

 

“او داشت من را از دست کشیش بودن نجات می داد یا کشیش بودن را از دست من.نمی دانم.وکمی بعد از آن شروع کردم به نمایش بازی کردن و اینجا یک ارتباط واقعی وجود دارد.من فکر میکنم همه ی کارگردانها -مارتین اسکورسیزی،جان وو-آنها همه قصد داشتند کشیش شوند یک چیز تئاتری در مورد این وجود دارد.این اساسا کار مشابهی است.”

 

بعدا او در Thornleigh salesian در بولتون تحصیل کرد . انگلیسی و تئاتر را در دانشگاه بنگور خواند.

 

به محض ترک مدرسه او حرفه ی خود را عضو سهام کمپانی تئاتر شدن شروع کرد.قبل از رفتن به “تئاتر بارگاه سلطنتی”(Royal court Theater) در ۱۹۸۲ جایی که او “نابغه”(The Genius) از هووارد برنتون را کارگردانی کرد.

 

در سال ۱۹۸۷ شروع به کار در تلویزون کردو در BBC northern Ireland تهیه کننده شد ، جایی که برای فیلم های تلویزونی و فیلم جدال آمیز آلن کلارک با نام “فیل” ، قبل از کارگردانی برنامه هایی همچون “همین الان برخیز و برو”(arise and go now) ، “حتی خدا هم به اندازه کافی عاقل نیست”(not even God is wise enough) ،”دیده بان”(scout) ، و دو قسمت از بازرس مورس،تهیه کننده شد.

بول همچنین مسئول سریال Mr. W roe’s Virgins در BBC2  بود.

 

عشق بویل به فیلم با دیدن فیلم “Apocalypse Now ” کاپولا شروع شد:

بیوگرافی دنی بویل ، کارگردانی که مراسم افتتاحیه المپیک ۲۰۱۲ لندن را طراحی کرد“اون مغز من رو خالی کرد،کاملا.مغز من با فرهگ تغذیه و آبیاری نشده بود.میدونی…هنر قصد داشت این کار رو بکنه.اون با قدرت سینما پاک شد.”

 

اولین فیلمی که بویل کارگردانی کرد “قبر کم عمق “بود.این فیلم موفق ترین فیلم تجاری انگلیسی در سال ۱۹۹۵ شد.همچنین منجر به ساخت فیلم “رگ یابی” بر اساس رمان  Irvine Welsh شد.کارکردن با John Hodge به عنوان نویسنده و Andrew MacDonald  به عنوان تهیه کننده باعث شد بویل برای فیلم “قبر کم عمق”جایزه بهترین تازه وارد را از دایره منتقدین فیلم لندن در سال ۱۹۹۶بگیرد.”قبر کم عمق” و “رگ یابی”باعت شد که منتقدان ادعا کنند که بویل به سینمای انگلیس در دهی ی ۹۰ جان تازه بخشیده.

 

پروژه ی بعدی بویل اقتباسی از رمان دینی “ساحل”بود.فیلم در تایلند گرفته شد با بازی درخشان لئوناردو دیکاپریو.بازی این فیلم منجر به جنگی با Ewan McGregor ،ستاره ی سه فیلم اول او شد.او سپس با نویسنده -Alex Garland- برای ساخت فیلم “۲۸ روز بعد”همکاری کرد.

 

بیوگرافی دنی بویل ، کارگردانی که مراسم افتتاحیه المپیک ۲۰۱۲ لندن را طراحی کردبین ساخت دو فیلم “ساحل”(The Beach) و “۲۸ روز بعد “بویل دو فیلم تلویزیونی برای BBC در سال ۲۰۰۱ کارگردانی کرد:(vacuuming completely nude in paradise ) و “فاحشه”(strumpet).او در Top Gear نیز ظاهر شد.

 

در ۲۰۰۸ او “میلیونر زاغه نشین” را کارگردانی کرد.داستان در مورد یک بچه ی قفیر در خیابان Mumbai در هند است که در یک برنامه تلویزیونی به اسم “چه کسی میخواهد میلینر شود؟”رقابت میکند.برای این فیلم بویل جایزه آکادمی را دریافت کرد.

 

در سال ۲۰۱۰ فیلم “۱۲۷ ساعت”(۱۲۷Hours ) را با همکاری جیمز فرانکو،آمبر تامبلین و کیت مارا کارگردانی کرد.داستان این فیلم بر اساس زندگی “آرون رالستون”بود.

 

این فیلم در ۵ نوامبر ۲۰۱۰ با تحسین منتقدین منتشر شد و نامزد دریافت ۶ جایزه در هشتاد و سومین آکادمی ،شامل بهترین عکس،بهترین داستان اقتباسی برای بویل و بهترین بازیگر برای فرانکو شد.

 

او همچنین ۵تا از محصولات کمپانی سلطنتی شکسپیر را کارگردانی کرد.در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۰ او یک نماش شب در “old vic” به اسم “مونولوگ های کودکان”(children’s monologues) با بن کینگسلی، بندیکت کامبربتچ،تام هیدلستون و ادی ردمین به عنوان بازیگر را کارگردانی کرد.در سال ۲۰۱۱ او “فرانکشتاین”را برای تئاتر ملی کارگردانی کرد.این محصول به عنوان قسمتی از تئاتر ملی در ۱۷ مارس ۲۰۱۱ پخش شد.

 

بویل در مراسم افتتاحیه المپیک تابستانه لندن کارگردان هنری بود.سال های زیادی مراسم افتتاحیه المپیک یک نمایش تئاتری مالتی میلیون پوندی بوده ، چیزی که بخاطر زیاده روی و نمایش با شکوه آن برای جشن گرفتن بزرگترین رویداد ورزشی جهان معروف است.

 

بیوگرافی دنی بویل ، کارگردانی که مراسم افتتاحیه المپیک ۲۰۱۲ لندن را طراحی کرددر دسامبر ۲۰۱۲ یک خبر وسیع گزارش کرد که بویل مقام سلحشوری را از لیست افتخارات سال جدید رد کرده است.او به رادیو BBC4 گفت:”من بسیار مفتخرم که یک شهروند همرتبه هستم و فکر میکنم این دقیقا همان چیزی است که که مراسم افتتاحیه در مورد آن بود.”

 

فیلم بعدی بویل “خلسه”(Trance) بود که در سال ۲۰۱۳ اکران شد. در این فیلم جیمز مک‌آووی، رزاریو داوسون و ونسان کسل بازی کرده‌اند. فیلم‌نامهٔ خلسه توسط جو آهرن (Joe Ahearne) و جان هاج (John Hodge) نوشته شده‌است.

 

بویل در سال ۲۰۱۵ فیلم استیو جابز را به اکران درآورد. فیلم براساس کتاب «استیو جابز» به قلم والتر ایزاکسون، نویسنده و زندگی نامه‌نویس آمریکایی، ساخته شده‌است. مایکل فاسبندر، ست روگن، کیت وینسلت، جف دانیلز، مایکل استلبرگ و کاترین واترستون بازیگران این فیلم هستند. فیلم توسط دنی بویل کارگردانی، توسط اسکات رودین تهیه، و فیلم‌نامه آن توسط آرون سورکین نوشته شده‌است.

 

جوایز مهم دنی بویل

جایزه اسکار (۲۰۰۸): بهترین کارگردان برای فیلم میلیونر زاغه‌نشین.

جایزه گلدن گلوب (۲۰۰۹): بهترین کارگردان فیلم درام

 

فیلم‌شناسی دنی بویل

قبر کم‌عمق (۱۹۹۴)

بیوگرافی دنی بویل ، کارگردانی که مراسم افتتاحیه المپیک ۲۰۱۲ لندن را طراحی کردرگ‌یابی (۱۹۹۶)

یک زندگی کمتر معمولی (۱۹۹۷)

ساحل (۲۰۰۰)

۲۸ روز بعد (۲۰۰۲)

میلیون‌ها (۲۰۰۴)

آفتاب (۲۰۰۷)

میلیونر زاغه‌نشین (۲۰۰۸)

۱۲۷ ساعت (۲۰۱۰)

خلسه (۲۰۱۳)

استیو جابز (۲۰۱۵)

 

 

 

 

منابع : ویکی پدیا – moviemakers.mihanblog.com – جام جم آنلاین

ویرایش و نشر : ایران ادیب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *